Główna Poczekalnia Dodaj Moje screeny Najlepsze screeny dnia Prywatne wiadomości Zjedź najsamkurwadół Powrót do góry Forum Demotywatorów



Poprzedni temat «» Następny temat
Kaspersky "tworzył" wirusy, by uderzyć w konkurenc
Autor Wiadomość
bartek82r 
Założyciel Forum


Dołączył: 18 Wrz 2013
Posty: 6906

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 00:32   Kaspersky "tworzył" wirusy, by uderzyć w konkurenc

Dwóch byłych pracowników firmy Kaspersky wysuwa bardzo poważne oskarżenia pod adresem dawnego pracodawcy. Miałby on rozpracowywać sposób działania programów antywirusowych konkurencji, by tworząc "fałszywe wirusy" uderzać w ich skuteczność. Kasperky zdecydowanie zaprzecza.

Reuter opublikował specjalny raport, w którym ujawnia niejasne praktyki, których miałby się, według dwóch były pracowników, dopuścić Kaspersky. Z raportu wynika, że firma miałaby stosować nieetyczne metody walki z konkurencją.

Kasperky miałby, jak wyjaśnia Niebezpiecznik.pl, tworzyć fałszywe sygnatury po to, by oprogramowanie konkurencji "zdrowe" pliki klasyfikowało jako zainfekowane. W wyniku takich działań konsumenci konkurencyjnych produktów mieliby być nękani fałszywymi komunikatami. Co gorsza usunięcie "zdrowego" pliku mogło prowadzić do utraty danych lub problemów z funkcjonowaniem systemu operacyjnego.

Tworzenie fałszywych sygnatur miałoby być możliwe dzięki zespołowi programistów, który analizował sposób działania konkurencyjnych programów (tzw. reverse engineering).

Bardzo poważne zarzuty


Reuter w swoim raporcie stawia bardzo odważne tezy. O procederze tworzenia fałszywych sygnatur miał wiedzieć sam Jewgienij Kaspierski, założyciel firmy. Swoje działanie miałby usprawiedliwiać tym, że mniejsze firmy takie jak AVG czy Avast "małpują jego oprogramowanie zamiast tworzyć swoją technologię".

Według agencji informacyjnej Kaspersky fałszywe sygnatury miałby stosować od dekady, ze szczególnym nasileniem w latach 2009-2013.


Kaspersky odrzuca wszelkie oskarżenia.


Firma Kaspersky przedstawiła oficjalne stanowisko w sprawie zarzutów byłych pracowników. Pismo cytujemy w całości. Firma twierdzi, że nigdy nie tworzyła fałszywych sygnatur dla programów antywirusowych, sama miała natomiast paść ofiarą takich praktyk stosowanych przez nieznanych do tej pory sprawców.

"W przeciwieństwie do oskarżeń opublikowanych w artykule Reutersa, Kaspersky Lab nigdy nie przeprowadzał żadnej tajnej kampanii mającej na celu oszukanie rozwiązań swoich konkurentów, by generowały fałszywe alarmy, co miałoby zaszkodzić reputacji tych firm. Tego typu działania są nieetyczne, nieszczere oraz nielegalne. Przedstawione przez anonimowych, zawiedzionych byłych pracowników oskarżenia, z których wynika, że firma Kaspersky Lab - lub jej dyrektor generalny - była zaangażowana w takie działania, są pozbawione wartości i fałszywe. Jako członek społeczności bezpieczeństwa IT, dzielimy się naszymi badaniami z innymi producentami, a także otrzymujemy i analizujemy informacje o zagrożeniach od innych. Mimo że konkurencja na rynku bezpieczeństwa IT jest duża, taka zaufana wymiana danych jest jednym z kluczowych elementów dla całego ekosystemu IT i dokładamy wszelkich starań, by zapewnić niezakłócony przebieg informacji między nami a konkurencją.

W 2010 r. Kaspersky Lab przeprowadził jednorazowy eksperyment polegający na umieszczeniu 20 próbek nieszkodliwych programów w multiskanerze VirusTotal, co nie powinno wywoływać żadnych fałszywych alarmów, ponieważ pliki te były całkowicie czyste i nieszkodliwe. Po zakończeniu eksperymentu Kaspersky Lab opublikował oficjalną informację na ten temat i udostępnił wszystkie wykorzystane próbki, by każdy mógł je samodzielnie przetestować. Eksperyment miał na celu zwrócenie uwagi społeczności bezpieczeństwa IT na problem niewystarczającej jakości wykrywania zagrożeń przez multiskanery, a dokładniej na fakt uznawania plików za szkodliwe tylko dlatego, że niektórzy producenci oznaczyli je w ten sposób, bez dodatkowych badań zachowania poszczególnych obiektów. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://securelist.com/blog/opinions/30611/on-the-way-to-better-testing.

Po zakończeniu eksperymentu Kaspersky Lab zainicjował dyskusję w branży bezpieczeństwa IT, z której wynikało, że wszyscy uczestnicy są zgodni co do postawionych tez. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://securelist.com/blog/incidents/30613/cascading-false-positives.

W 2012 r. Kaspersky Lab znalazł się w gronie firm dotkniętych umieszczeniem spreparowanych plików przez nieznane źródło w serwisie VirusTotal. Incydent ten wywołał szereg fałszywych alarmów. W celu rozwiązania problemu na konferencji Virus Bulletin w Berlinie w październiku 2013 r. odbyło się prywatne spotkanie między czołowymi producentami rozwiązań bezpieczeństwa IT. Strony wymieniły informacje o incydentach, zastanowiły się nad motywami kierującymi takimi działaniami i opracowały plan działania. W dalszym ciągu nie udało się ustalić, kto stał za wspomnianymi szkodliwymi działaniami."

Prezes Kaspersky w wypowiedzi dla Venture Beat stwierdził, że "Reuter nie przedstawił cienia dowodu" na swoje tezy.

Trudno oceniać nam, kto w tym sporze ma rację. Agencji Reutera nie można chyba zarzucić złej woli, opiera się na informacjach od byłych pracowników. Pozostaje ustalić, czy mówią oni prawdą, cała sprawa może być przecież przejawem wojny pomiędzy producentami oprogramowania antywirusowego. Jeśli jednak zarzuty znalazłby potwierdzenie Kaspersky miałby olbrzymi problem z odbudowaniem zaufania. Na rozstrzygnięcie sprawy musimy poczekać.
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 00:34   

A to Ci ruskie...
_________________
 
 
Moris299 
Człowiek-Węgiel
Deus Ex Machinae


Wiek: 299
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 20011
Skąd: Novigrad

Medale: 33 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 00:35   

To nie pierwsza afera tej firmy...
_________________
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19178

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 10:43   

Kapitalizm zawsze w służbie konsumenta.
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
Antlion 


Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 1407
Skąd: Sopot

Medale: Brak

Wysłany: 2015-08-17, 11:12   

icywind napisał/a:
Kapitalizm zawsze w służbie konsumenta.

Komunizm zawsze w służbie obywatela? :troll:
 
 
emoo137 
your pop punk crackhead


Dołączyła: 13 Lis 2013
Posty: 594

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 11:20   

Szczerze, tylko zobaczyłam "Kaspersky" i od razu pomyślałam, że jakaś grubsza afera.
_________________
i'm two faced of your double exposure
stop right there, don't come any closer
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 11:25   

Jeszcze nie tak dawno korzystałem z Kasperskiego. Ale nie chcą naszych jabłek, to ja nie chcę ich oprogramowania. Kodeki CCCP też odinstalowałem.
_________________
 
 
ChodnikowyWilk 
Junior Admin
Nie taki jak kiedyś


Wiek: 28
Dołączył: 21 Wrz 2013
Posty: 13543
Skąd: Kraków

Medale: 12 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 12:33   

Mormegil napisał/a:
Jeszcze nie tak dawno korzystałem z Kasperskiego. Ale nie chcą naszych jabłek, to ja nie chcę ich oprogramowania. Kodeki CCCP też odinstalowałem.


Osz ty buntowniku! :smile:
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 12:33   

#rebel
_________________
 
 
emoo137 
your pop punk crackhead


Dołączyła: 13 Lis 2013
Posty: 594

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2015-08-17, 12:58   

Duh, ja tam ruskim rzeczom nie ufam.
_________________
i'm two faced of your double exposure
stop right there, don't come any closer
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Czy wiesz, że...

Strona wygenerowana w 0.057 sekundy. Zapytań do SQL: 21