Ej ja już wcześniej kminiłem co by było jakbym pena podłączył do ładowarki. Sprawdzone nic by się nie stało. Jeszcze jestem ciekaw co by było jakbym podłączył klawiaturę albo coś w tym stylu.
Sprawdziłem u siebie to napięcie jest identyczne ale natężenie jest większe niż "z kompa" ale troszkę niższe niż w USB 3.0, czyli żeby załadować telefon odrobinę szybciej to warto go podłączyć pod ten właśnie port, ciekawe
_________________ I'm boring myself just talking about this.
Ale co w zwyczajnym usb? Napięcie czy w ładowarce czy z kompa jest takie samo = 5V
Natomiast natężenie w 2.0 wynosi 500mA, w mojej ładowarce (Sony) 850mA a w 3.0 występuje 900mA. Są jeszcze jakieś standardy usb specjalnie pod zasilanie gdzie uzyskuje się wyższe wartości ale ja takich wynalazków w domu raczej nie mam
[ Dodano: 2015-01-09, 18:43 ]
Spojrzałem sobie teraz na tabliczkę znamionową ładowarki do starszego telefonu, sprzed ery usb bo byłem ciekaw czy były tam jakieś inne wartości. Wiele się jednak nie zmieniło: napięcie 4.9V natężenie 700mA
_________________ I'm boring myself just talking about this.
A jak już tak stanęło na tym temacie to zerknąłem na baterię swego pierwszego telefonu (SE K700i) i miała ona pojemność 700mAh, mój obecny telefon ma 2370mAh czyli ponad trzy razy większą a mimo to ten starszy wytrzymywał chyba ze dwa-trzy dni ostrego gimnazjalnego sms-owania a obecny ciężko wytrzymuje jedną dobę z włączonym wifi.
S4 ale on chyba nie ma oryginalnej ładowarki bo oryginalną zgubił w szkole kiedyś.
Z tymi pojemnościami baterii w telefonie to niestety słabo. Najwolniej to one właśnie się rozwijają i to w nich jest najmniejszy postęp
[ Komentarz dodany przez: Davos: 2015-01-09, 19:16 ] Wydzieliłem nowy temat, bo za duży offtop był - Davos
Kurde, przez ułamek sekundy pomyślałem, że Moris wkładał penisa do ładowarki
Czyli Moris załadował?
_________________ I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.
Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
Wiem że to forum nie jest specjalistyczne ale tyle głupot tu padło że aż mnie ściska i skręca
A) to że damy mocniejsze źródło zasilania nie oznacza że szybciej naładujemy ponieważ w telefonach i innych ładowalnych urządzeniach jest kilka układów tym zarządzających oraz praw fizyki których nie da się przeskoczyć.
W uproszczonym schemacie wygląda to tak:
- Za gniazdem zasilania znajduje się główny układ sterujący ładowaniem i zarządzaniem energią(PMIC), potem układ zabezpieczająco/odcinający prze mini/max napięciem oraz termoparą/diodą krzemową jako zabezpieczenie przed nadmierną temperatura.
Teraz sama konstrukcja ogniwa i jego właściwości przez co dochodzi nam fizyka(już nie będe męczył co tylko sami sobie poszukacie jak będziecie ciekawi ), ale w skrócie od oporu wewnętrznego jest zależne jak szybko można wpompować i wypompować energie oraz z jakimi stratami.
Podsumowując tą część, urządzenie nie przyjmie szybciej energii niż na to pozwala konstrukcja, a wrażenie szybszego ładowania jest spowodowane tym że PMIC ma zapas ok 35% więc tylko w początkowej fazie ładowania można zaobserwować szybszy przyrost a potem po nagrzaniu ogniwa układ zmniejsza ilość energi wpływającej i na jedno wychodzi bo trzeba by to schłodzić ale jest to niemożliwe bo proces ładowania przebiega nadal.
B) ładowanie to nie jest proces o stałych parametrach pracy. Stałe jest tylko napięcie, natężenie spada liniowo do momentu gry delta peak/delta-V spad do poziomu zaprogramowanego wcześniej w układzie(powiedzmy np. 50mV) od tego momentu proces ładowania jest zakończony.
C) starsze telefony trzymały dłużej bo układy nie potrzebowały aż tyle energii do tego miały mniejsze wyświetlacze STN lub CSTN co jeszcze bardziej ograniczało pobór energii. Zakładam że teraz wszyscy jadą dodatkowo na HSDPA/3G/LTE co też zwiększa drenaż ogniwa bo wymagają więcej energii oraz fale w tych częstotliwościach mają mniejszy zasięg przez co urządzenie jest zmuszane częściej do przełączania się pomiędzy BTS-ami.
D) porty USB w komputerach mogą puszczać więcej energii niż jest to przewidziane w specyfikacji przykładowo 2.0 spokojnie oddaje do 700mA a 3.0 1100mA\
E)podłączając np. pendrivie do zwykłej ładowarki sieciowej USB nic się nie stanie bo takowa ładowarka nie podaje zasilania na d+/-.
Inaczej ma się sprawa w przypadku ładowarek Apple gdzie musi być podane napięcie na kablach transmisyjnych i tego pendrive już nie przeżyje lub nie będzie już nadawał się do użytku przez sypanie błędami itd.
Epilog: Wszyscy narzekają na czasy pracy urządzeń przenośnych a większość daje się łapać na magię cyferek.
A i jeszcze jedno pytanie : jeśli będę jakoś chłodził ładowarkę podczas ładowania to naładuje telefon szybciej?
[ Dodano: 2015-01-15, 11:03 ]
Albo jak będę lądował na dworzu w zimę i się ładowarka nie będzie nagrzewała
Nie, ładowarka ma określone parametry pracy w tym zakres temperatur.
Zresztą to nie o ładowarkę chodzi bo to nie ona reguluje ilość dostarczanej energii tylko dostosowuje się zależnie od potrzeb urządzenia odbiorczego.
Kończąc na tym że ogniwo było by nierównomiernie schładzane/zmarażane, a jako że zachodzą w nim reakcje elektro-chemiczne doprowadzi to do szybszej degradacji i uszkodzenia akku.
A teraz zadanie domowe; weź włóż do zamrażarki łyżkę i wyciągnij ją po godzinie i powiedz co zaobserwowałeś
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum