Główna Poczekalnia Dodaj Moje screeny Najlepsze screeny dnia Prywatne wiadomości Zjedź najsamkurwadół Powrót do góry Forum Demotywatorów



Poprzedni temat «» Następny temat
Czy jesteś dobrym katolikiem?
Autor Wiadomość
Lilith 
Überszlachta
Battle Angel


Wiek: 27
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 12388
Skąd: Spod kołderki

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:32   Czy jesteś dobrym katolikiem?

http://www.nowiny24.pl/qu...kiem,n,q,t.html

13/16
Upps...
_________________
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19151

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:39   

Serio jest coś takiego jak Ciemna jutrznia? :haha:
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
Nadir 
Loża Szyderców
bananokot


Wiek: .
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 6326
Skąd: ...

Medale: 20 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:45   

7/16
Też nie miałam pojęcia, że jest coś takiego jak ciemna jutrznia i kilka innych rzeczy. Dawno nie byłam w kościele.
_________________
.
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:47   

14/16, poległem na Credo (nie znałem łacińskiej nazwy) i papieżu Franciszku :|
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19151

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:51   

9/16 tak w ogóle.
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:53   

icywind napisał/a:
Ciemna jutrznia?



Jutrznia to modlitwa o wschodzie słońca (czasem przed).

Ciemna jutrznia różni się tym, że odprawia się ją przy zgaszonym świetle. ¯\_(ツ)_/¯
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19151

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 22:57   

A po co papieżak chce zmieniać modlitwę ojcze nasz?
Przecież to jest chyba tak,że sam Jezus ją wymyślił i nas nauczył. Jezusowi się pomyliło jak się modlił do ojca?
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 23:04   

6/16

Nawet jakbym pozostała katoliczką, to by taki wyszedł
_________________
 
 
ChodnikowyWilk 
Junior Admin
Nie taki jak kiedyś


Wiek: 28
Dołączył: 21 Wrz 2013
Posty: 13542
Skąd: Kraków

Medale: 12 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 23:36   

13/16

Icy, bo "nie wódz nas na pokuszenie" brzmi jakby to Jezus nas wodzil na ścieżkę grzechu
 
 
Ascara 
Psychiatrolog


Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 7042

Medale: 8 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 23:43   

15/16, rąbnęłam się na przykazaniu kościelnym, nie pamiętałam, jak dokładnie brzmi, tylko o co w nim chodzi. :P

Ciemna jutrznia - jutrznia to ogólnie nabożeństwo poranne, codziennie odmawiane przez osoby duchowne (obowiązkowo przez księży i chyba zakonnice/ków też) i chętne świeckie; ciemne to specjalna wersja na okres Triduum (przynajmniej tak teraz wygooglowałam, że nie tylko Wielka Sobota, ale i Piątek). Nie wiedziałabym pewnie, ale tradycjonaliści (msza po łacinie w starym stylu - odprawiana przez kapłana tyłem do ludzi, a przodem ołtarza - najkrócej mówiąc) w kościele Aleksandra mają to jako osobno odprawiane nabożeństwo i pokazywał mi plakat.

Słowa: "i nie wódź nas na pokuszenie" mają być zmienione na "nie dopuść do nas pokuszenia" albo coś takiego. Chodzi o to, że te słowa sugerują, jakoby to Pan Bóg nas kusił, co nie jest prawdą. Nie ma co mówić, że Jezus tak podyktował - bo to w sumie można spokojnie zrzucić na kwestię niewiernego tłumaczenia. Zwłaszcza że w którymś języku (nie pamiętam) jest tak, jak papież chce zrobić wszędzie.
Druga sprawa, że nie wyobrażam sobie odmawiać innego "ojcze nasz", a wydaje mi się, że każdy katolik przynajmniej powinien rozumieć przekaz... Ale nie będę podważać ocen papieża.
_________________
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-13, 23:58   

Ja uważam, że modlitwy powinno się upgradewować do współczesnego w danym czasie języka, a na dobrą sprawę każde słowo w Biblii można by osądzać o "niewierne tłumaczenie", więc lepiej nie brnąć w tę kwestię
_________________
 
 
ZSK 
Junior Admin
Asst. Regional Manager


Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 10719

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 14:22   

14/16 :bag:
_________________
I'm boring myself just talking about this.
 
 
Ascara 
Psychiatrolog


Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 7042

Medale: 8 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 14:30   

ZSK, co zrypałeś? :D
_________________
 
 
ZSK 
Junior Admin
Asst. Regional Manager


Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 10719

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 14:36   

Swoje życie xD

Patronkę Litwy, no bo halo, to nie jest podstawowa wiedza, i co Franciszkowi się nie podoba.
_________________
I'm boring myself just talking about this.
 
 
Ascara 
Psychiatrolog


Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 7042

Medale: 8 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 14:43   

ZróbmySobieKupę napisał/a:
Swoje życie xD


:D

ZróbmySobieKupę, ja o Franciszku wiedziałam w sumie przypadkiem. A Jadwigi też w sumie nie wiedziałam, poleciałam na logikę, że skoro żona Jagiełły, to może. :P A do innych z wymienionych nie miałam żadnego pomysłu, czemu może to mogłaby być ona. Stąd tak.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ascara 2018-05-14, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WojtekVanHelsing 
Loża Szyderców
Profesor Korwinologii


Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 6197
Skąd: Sadowie

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 21:31   

Credo to nie "dłuższa wersje składu apostolskiego" tylko po prostu "Wyznanie wiary"

Dobry katolik nie musi wiedzieć gdzie urodził się Karol Wojtyła xD

I w sumie dziwnie się to czyta jak się wie, że Chrystus powiedział, że tylko jeden jest dobry...


icywind napisał/a:
A po co papieżak chce zmieniać modlitwę ojcze nasz?
Przecież to jest chyba tak,że sam Jezus ją wymyślił i nas nauczył. Jezusowi się pomyliło jak się modlił do ojca?


Bo kiedyś przy słowach "i nie wódź nas na pokuszenie" każdy wiedział, że chodzi o to by Bóg oddalil od nas pokuse, a dzisiaj jak ktos jakims cudem zastanowi sie nad tym co mówi to może pomyśleć, że Bóg jest źródłem pokus.

Zreszta, stwierdzenie, że Franciszek chce zmienić fragment "Ojcze nasz" to kłamstwo, on chce poprawić tłumaczenie - w dwóch ewangeliach Jezus modlil sie innymi słowami (chociaz bardzo podobnie i sens jest identyczny) przy czym on mowil po aramejsku, Biblie spisano po grecku i to jeszcze spisywali ja ludzie a nie Bóg, później przetłumaczono ją na łacine a później na języki narodowe i o tyle o ile juz w sredniowieczu w jezykach narodowych były tlumaczenia Pater Noster to języki ewoluowały a teksty modlitw juz niekoniecznie.

Ascara,


Cytat:
tradycjonaliści (msza po łacinie w starym stylu - odprawiana przez kapłana tyłem do ludzi, a przodem ołtarza - najkrócej mówiąc)


1. VOM różni się od NOM nie tylko językiem i postawą ad orientem, wbrew powszechnej opinii to tzw. nową msze, też można odprawić po łacinie i jest odprawiana po łacinie w Watykanie (żaden papież od czasu Pawła VI nie odprawil VOM będąc papieżem - a możliwe, że Franciszek nie odprawił VOM w ogole, jeśli juz to odprawial przez pare miesiecy)

2. Tradycjonalizm katolicki to nie tylko postawa wobec Mszy Świętej, wręcz przeciwnie, to tylko ułamek tradycjonalizmu.

3. Mówiąc prościej - w VOM ksiądz stoi przodem do Boga, a nie dupą jak dzisiaj.

4. Łacina dalej jest oficjalnym językiem liturgicznym Kościoła.

Cytat:
Zwłaszcza że w którymś języku (nie pamiętam) jest tak, jak papież chce zrobić wszędzie.


5. Aramejski, greca, łacina...

Cytat:
Druga sprawa, że nie wyobrażam sobie odmawiać innego "ojcze nasz", a wydaje mi się, że każdy katolik przynajmniej powinien rozumieć przekaz... Ale nie będę podważać ocen papieża.


6. Ja na pomysł zmiany wpadłem jeszcze wcześniej niż papież Franciszek, ale zamiast kombinować równie dobrze można by wrócić do łaciny.
_________________

Quid est quod debuimus facere, et non fecimus?
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19151

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 21:38   

WojtekVanHelsing napisał/a:
spisywali ja ludzie a nie Bóg

_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 21:40   

U mnie kiedyś odprawiali msze trydenckie. Dziwne uczucie.
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
WojtekVanHelsing 
Loża Szyderców
Profesor Korwinologii


Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 6197
Skąd: Sadowie

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 21:48   

icywind, Biblie spisywali ludzie i nie ma w niej błędów historycznych tylko co najwyżej kwestie teistyczne w które nie wierzą niewierni, Koran rzekomo spisał Bóg i są tam dość duże błędy historyczne.

widzu, Wszedzie sie kiedys odprawialo msze trydenckie jeszcze 50 lat temu xD
_________________

Quid est quod debuimus facere, et non fecimus?
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2018-05-14, 21:58   

icywind napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:
spisywali ja ludzie a nie Bóg

Obrazek

W końcu nieskończona moc ma swoje granice i na rączki już brakowało ¯\_(ツ)_/¯
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Czy wiesz, że...

Strona wygenerowana w 0.086 sekundy. Zapytań do SQL: 31