To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Hydepark - Numizmatyka

macbed - 2020-03-31, 19:51
Temat postu: Numizmatyka
Kolekcjonujecie może stare monety? Macie jakieś wyjątkowo ciekawe egzemplarze?

Zrobiłem przegląd swojej kolekcji, rozłożyłem wszystkie monety na łóżku i powybierałem co ciekawsze :D
Okazuje się, że mam między innymi: polskie, amerykańskie, brytyjskie, francuskie, niemieckie, szwedzkie, duńskie, ruskie, ukraińskie, jugosławskie, czeskie, słowackie, a także meksykańskie, południowoafrykańskie, indyjskie, chińskie, kenijskie, peruwiańskie, greckie czy z Tanzanii (ciotka dużo podróżowała) :D Są też egzemplarze które trudno zidentyfikować bo jaką jakieś dziwne znaczki wybite, niektóre są na zdjęciach:

Całość:



Najstarsze jakie mam, rosyjska dienga z czasów panowania Carycy Elżbiety, dienieżka z okresu Cara Mikołaja I (znaleziona na placu zabaw w podstawówce :D ), 3 pruskie fenigi z czasów Wilhelma I Hohenzollerna oraz jakiś niezidentyfikowany jednostronny talar:



Ta moneta z dziurką z 1885 pochodzi z najstarszego w Danii parku rozrywki, prawdopodobnie służyła za token który się dziurkowało:



Pięciocentówka z apaczem (Buffalo nickel), polskie żetony pocztowe i parę ładniejszych egzotycznych monet, ta antylopa jest z RPA:



Niezidentyfikowany plujący papaj (Spitting Popeye), ciężki srebrny medalion o średnicy 34mm którego nigdzie nie mogłem znaleźć:



"Rybak" z 1974r, dobre roczniki w dobrym stanie są w ciul warte, ten niestety nie xD



A teraz co ciekawsze banknoty:





Ogólnie najciekawsze z moich monet wycenia się na kilka dyszek, więc bez szału - ale za to jest ich dużo :D

Pokażcie swoje!

ChodnikowyWilk - 2020-03-31, 19:56

Ohoho, stary jaka kolekcja, zajebiste :piwo: :piwo:
MsMadeleine - 2020-03-31, 21:17

macbed, ajajaj! przypomniałeś mi, że miałam kiedyś jakieś monety. Co prawda nie kolekcjonowałam ich, tylko dostałam od taty albo mamy, ale było tego trochę. Niestety nie wiem czy mam je w Krakowie, raczej w Ostrowie zostały. I nawet nie wiem czy są to jakieś ciekawe egzemplarze.

Twoje są świetne, bardzo ciekawe. :love:

Lilith - 2020-03-31, 21:20

Mój ojciec kolekcjonował monety, nie wiem, czy dalej kolekcjonuje. Ma tego bardzo dużo, stare marki, korony, forinty... Dokładnie nie pamiętam, musiałabym wrócić do domu i sprawdzić, ale póki co podróże wybijam sobie z głowy, choć czasem chciałabym do mojej hałastry wrócić.
Całkiem_Dobry_Chłop - 2020-03-31, 21:57

Jo też mam troche starych monet. Franki marki fenigi drahmy do tego sporo monet okazjonalnie emitowanych przez nbp(w tym 5 srebrnych monet wybitych z okazji 90tej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego :-) ) i jeszcze kiedyś na jakimś straganie kupiłem za kilka złotych piećdziesięciogroszówkę z okresu międzywojennego.
JankielKindybalista85 - 2020-03-31, 21:58

Ciekawe skont macie na to pinionszki?!

Ładne. Podobają mi się. Sam zbieram tylko kapsle po piwie więc nie ma nic na wymianę.

NieMamKlawiatury - 2020-03-31, 22:45

Ja nie kolekcjonuję, ale moja siostra kolekcjonowała. Nie jestem zbyt sentymentalna, ale tą monetę jakoś zawsze noszę przy sobie.






Pójdę z tym chyba do jubilera i przerobię na wisiorek

macbed - 2020-03-31, 23:31

Dziękować, przekazałem Wasze komplementy monetom i ludziki na nich się zarumieniły.

JankielKindybalista85 napisał/a:
Ładne. Podobają mi się. Sam zbieram tylko kapsle po piwie więc nie ma nic na wymianę.


Ło bosz, kiedyś zbierałem kapsle na potęgę, miałem ich 3 kartony po Kubusiu ale oddałem koledze który zrobił z nich kolczugę xD

NieMamKlawiatury napisał/a:
Nie jestem zbyt sentymentalna, ale tą monetę jakoś zawsze noszę przy sobie.


EJ MAM TAKĄ XD

a propos to do niedawna nosiłem w portfelu monetę 1 ban (taki grosz rumuński) i kiedyś go dałem koledze mówiąc "masz bana"
śmiechom nie było końca :-D

JankielKindybalista85 - 2020-03-31, 23:34

Kolczugę? Bardziej zbroję lamelkowa chyba.
macbed - 2020-03-31, 23:40

No właśnie te kapsle były chyba obok siebie a nie jeden nałożony na drugi, poproszę go o fotę
Davos - 2020-03-31, 23:43

Macbed, świetna kolekcja! :git: :clap:
Zwłaszcza podobają mi się te stare carskie i pruskie monety, rewelacja! Ja niestety najstarsze co mam to monety z lat 50. XX wieku. A moja kolekcja przypomina trochę to, co ma CDC. Też mam trochę starych monet z Europy i kilka spoza Europy, przywiezione przez rodzinę z różnych wojaży. No i trochę tych okolicznościowych dwuzłotówek emitowanych przy różnych wydarzeniach czy rocznicach. Jak mi przypomnicie o tym temacie w piątek albo sobotę to postaram się porobić fotki tego co mam i tu wrzucić.

qtasiorro - 2020-03-31, 23:45

Wypowiadałem się już na temat Makbetowych zbiorów w SB, ale dla porządku zostawię lajka tutaj: :ok:
macbed - 2020-03-31, 23:49

JankielKindybalista85 napisał/a:
Kolczugę? Bardziej zbroję lamelkowa chyba.

https://kobieta.wp.pl/moda-na-polskim-festiwalu-jak-wygladaja-dziewczyny-na-woodstocku-6151958457779841g/12
coś takiego robił ale jednak nie dokończył

Nadir - 2020-03-31, 23:49

macbed napisał/a:
te kapsle były chyba obok siebie a nie jeden nałożony na drugi

Coś w tym stylu?

macbed - 2020-03-31, 23:50

Davos napisał/a:
Macbed, świetna kolekcja! :git: :clap:
Zwłaszcza podobają mi się te stare carskie i pruskie monety, rewelacja! Ja niestety najstarsze co mam to monety z lat 50. XX wieku. A moja kolekcja przypomina trochę to, co ma CDC. Też mam trochę starych monet z Europy i kilka spoza Europy, przywiezione przez rodzinę z różnych wojaży. No i trochę tych okolicznościowych dwuzłotówek emitowanych przy różnych wydarzeniach czy rocznicach. Jak mi przypomnicie o tym temacie w piątek albo sobotę to postaram się porobić fotki tego co mam i tu wrzucić.

Dzięki :D carskie są kozackie, lubię też stare kopiejki, mają fajną czcionkę i rewers
Super, czekamy na foty :ok:

[ Dodano: 2020-03-31, 23:51 ]
Nadir napisał/a:
macbed napisał/a:
te kapsle były chyba obok siebie a nie jeden nałożony na drugi

Coś w tym stylu?
Obrazek

zbyt dobrze zrobione jak na niego

Nadir - 2020-03-31, 23:52

macbed, no nie sądzę byś znał autora tworu ze zdjęcia. xD
macbed - 2020-03-31, 23:55

no nie znam nikogo kto ma pościel w Pusheeny

[ Dodano: 2020-03-31, 23:55 ]
czekaj czekaj czy Ty chcesz wystrychnąć mnie na dudka XD

Nadir - 2020-04-01, 00:00

macbed napisał/a:
no nie znam nikogo kto ma pościel w Pusheeny

No nie znasz, bo nigdy się nie spotkaliśmy.

macbed - 2020-04-01, 00:02

kurna a jednak XD
dlaczego pijesz Heinekeny nie rób tego sobie

[ Dodano: 2020-04-01, 00:02 ]
:offtop: :offtop: :offtop:

Nadir - 2020-04-01, 00:11

Nie pijam Heinekenów. To nie ja to zrobiłam. Autor też nie pija Heinekenów. Kapsle dostał od taty. Dostał też taką jakby beczkę na hełm. Zabawnie to wyglądało, ale chyba nie mogę pokazać zdjęć.

A żeby nie było offtopu: bardzo ładna kolekcja. Moim faworytem jest plujący papież. Na Twoim miejscu zrobiłabym sobie z niego jakiś amulet czy coś.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group