To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Ciekawostki ze świata i kraju - Robot złamał prawo

Zabek05 - 2015-01-17, 17:58
Temat postu: Robot złamał prawo
Programiści stworzyli bota, któremu dawali co tydzień 100$ w Bitcoinach, po czym ten miał za zadanie wydać swoje kieszonkowe na co tylko chciał w sklepach Darknetu. Całość chcieli następnie wystawić, wiecie, głęboka sztuka i co taki bot zrobi ze swoim algorytmem i pieniędzmi.
Problem pojawił się, gdy pewnego dnia do programistów przyszła paczka z 10 pigułkami ecstasy, a w następnym tygodniu - podrobiony węgierski paszport.

http://img.sadistic.pl/pics/3c9d3dbbfc05.jpg

http://img.sadistic.pl/pics/c66bffbe8805.jpg

I teraz programiści mają problem, bo pojawiło się ważniejsze pytanie - kto w tym przypadku złamał prawo? Oni, programując bota, czy sam bot, kupując zakazane przez prawo przedmioty?
Link do całego artykułu w j. ang

bezczelnie zajumane z sadola

Mackers - 2015-01-17, 18:02

Przepraszam, ale muszę...
JA PIERDOLE XDD
Rozwaliło mnie to. Teoretycznie to twórcy złamali prawo, bo robot jest ich własnością. Tylko, że ten robot miał "wolną wolę". To na pewno nie jest fejk?

icywind - 2015-01-17, 18:13

To wygląda na jakiś żart :D
Jeśli tak naprawdę było to oczywiście programiści złamali prawo

RudaMaupa - 2015-01-17, 18:17

Zaszkodził swoim twórcom, złamał prawo i działał w sprzeczności z ogólnie przyjętymi zasadami, złamał prawa robotyki według niemal wszystkich twórców. Oznacza to jednak, że zapieprzyli programiści, bo robot robi tylko to, co ma wgrane. :) Wolna wola to nie tylko umiejętność robienia wszystkiego, ale też sumienie, czy jak tam nazwać umiejętność odróżniania tego, co ogólnie uznawane za właściwe lub nie.

Inna sprawa, że jeśli głęboka sztuka i możliwość zamawiania czegokolwiek, ten bot miał źle przydzielone zadanie. Nie miał żadnego zadania poza tym, by wydać pieniądze na cokolwiek, czytaj: zamówić cokolwiek. Sama nazwa na angielskiej stronie mówi "Random Darknet Shopper". Program celowo był tak napisany, by bot po prostu zamówił coś do wysokości kieszonkowego, nie zdając sobie sprawy, co takiego robi.

Ha. Co za bzdura. Taka to sztuka bez większego sensu...

icywind - 2015-01-17, 18:41

RudaMaupa napisał/a:
Wolna wola to nie tylko umiejętność robienia wszystkiego, ale też sumienie, czy jak tam nazwać umiejętność odróżniania tego, co ogólnie uznawane za właściwe lub nie.

Przede wszystkim możliwość świadomego podejmowania decyzji. Zresztą wolna wola niewiele ma tu wspólnego bo nie wiadomo czy człowiek nawet ją ma. Przyjmując, że ma, to dziecko ma wolną wolę a nie odpowiada za siebie tylko rodzice. Programiści mogli popełnić błąd i nie robić tego świadomie ale to na nich spada odpowiedzialność za kod który napisali, przecież to takie oczywiste, że nie wiem jak to tłumaczyć :D

Mackers - 2015-01-17, 18:46

Dobra, może się źle wyraziłem pisząc "wolna wola". Chodziło mi właśnie o możliwość podejmowania decyzji.
ChodnikowyWilk - 2015-01-17, 18:57

Mi to wygląda na jakiś żart. A winni powinni być programiści, przecież robot nie myśli, on jest tylko zaprogramowany. Gdyby to miała być wina robota, to by sobie wszyscy sprowadzali do domu prochy i broń, a winę zwalali na maszynę :-D
V - r - 2015-01-17, 19:13

Pierwszy obrazek rozwala stronę.
icywind - 2015-01-17, 19:33

Właśnie. Do dzieła Ruda :P
ChodnikowyWilk - 2015-01-17, 19:41

Zabek klapku, zmniejsz to :P
Zabek05 - 2015-01-17, 20:28

już nie rozwala, klapki xD
V - r - 2015-01-17, 20:42

Morda, klapku.
icywind - 2015-01-17, 22:25

Ale rozwalało. Laczku
decp - 2015-01-17, 22:39

Hmmm zaprogramowali maszynę i pozwolili jej na kupowanie czegokolwiek w tym darknecie. Spartolili z instrukcjami więc... wina programistów.
Sprawa inaczej by wyglądała, gdyby to była jakaś rozbudowana SI. Weźmy na przykład Gethy czy SHODAN.

widzu - 2015-01-17, 23:02

A nikt nie pomyślał, że prawo złamali ludzie, którzy SPRZEDALI te produkty robotowi?

[ Dodano: 2015-01-17, 23:03 ]
No bo w końcu skądś je musiał kupić.

Mackers - 2015-01-17, 23:03

widzu napisał/a:
A nikt nie pomyślał, że prawo złamali ludzie, którzy SPRZEDALI te produkty robotowi?


widzu - 2015-01-17, 23:04

:troll:
icywind - 2015-01-17, 23:15

widzu napisał/a:

A nikt nie pomyślał, że prawo złamali ludzie, którzy SPRZEDALI te produkty robotowi?

No bo w końcu skądś je musiał kupić.

Czy to w ogóle legalne, żeby sprzedawać coś robotowi? Sprzedaż to rodzaj umowy, robotom wolno zawierać umowy? :|
Cytat:

Stroną umowy sprzedaży może być każdy podmiot - osoba fizyczna lub prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznała zdolność prawną

Moris299 - 2015-01-18, 00:41

Zawsze mnie to zastanowiło. Podobna sytuacja :
Przeszkolić psa tak, żeby wbiegł do sklepu, złapał coś w zęby i przebiegł z tym do właściciela. Czy właściciel psa w tym momencie może zostać ukarany?

c1ick - 2015-01-18, 00:56

Jest czysty. Dokładnie tak samo jak myk z małpką handlującą prochami w Kac Vegas w Bangkoku :chill:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group