Główna Poczekalnia Dodaj Moje screeny Najlepsze screeny dnia Prywatne wiadomości Zjedź najsamkurwadół Powrót do góry Forum Demotywatorów



Poprzedni temat «» Następny temat
#team
Autor Wiadomość
MsMadeleine 
Magdalena


Wiek: 29
Dołączyła: 04 Lut 2019
Posty: 673
Skąd: Kraków

Medale: 7 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:32   

I chodzenie na pole... :spiew:
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:33   

No a gdzie indziej można iść, szaleńcy.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19177

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:36   

bartek82r napisał/a:
Obrazek

"Na zachodzie kraju i ogólnie na terenie byłego Królestwa Prus, a więc na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce mamy klamerkę. Zapożyczenie jest dość oczywiste, od niemieckiego die Klammer. Wschód korzysta ze spinaczy, wywodzących się z rodzimego rdzenia z którego wywodzi się czasownik spinać. Ale przecież tego nie będę Wam tłumaczył. Ciekawa jest sytuacja dwóch miast - Krakowa i Warszawy, z których pomimo leżenia w "spinaczowej" strefie językowej dość często padały w odpowiedziach klamerki. No więc odpowiedź jest prosta – to ludność napływowa ciągnąca do tychże miast za wykształceniem i chlebem"

Prawdziwy podział na Polskę A i B
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
RudaMaupa 
Złodziej placków ziemniaczanych


Wiek: E-e
Dołączyła: 18 Wrz 2013
Posty: 5634
Skąd: wiedzieć mam

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:44   

Moja babcia mówiła:"na dworzu". Moi rodzice mówili:"na polu".
Ruda mówi:"na zewnątrz".

Ale klamerka to klamerka, a w rowerze jest keta, do pracy nosi się taszę, a na plecach mantel. :-D
Jeden ze sporów, gdzie nikt nigdy nie przekona do swego, ale będziemy walczyć do utraty tchu, kocham regionalne rozbieżności językowe!

Uwaga, podaję haslo: temperówka

[ Dodano: 2020-03-31, 13:45 ]
icywind napisał/a:
bartek82r napisał/a:
Obrazek

"Na zachodzie kraju i ogólnie na terenie byłego Królestwa Prus, a więc na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce mamy klamerkę. Zapożyczenie jest dość oczywiste, od niemieckiego die Klammer. Wschód korzysta ze spinaczy, wywodzących się z rodzimego rdzenia z którego wywodzi się czasownik spinać. Ale przecież tego nie będę Wam tłumaczył. Ciekawa jest sytuacja dwóch miast - Krakowa i Warszawy, z których pomimo leżenia w "spinaczowej" strefie językowej dość często padały w odpowiedziach klamerki. No więc odpowiedź jest prosta – to ludność napływowa ciągnąca do tychże miast za wykształceniem i chlebem"

Prawdziwy podział na Polskę A i B


Przydałby się obrazek poglądowy z podziałem na pyry, kartofle i zimioki :troll:

[ Dodano: 2020-03-31, 13:46 ]
Czy mi się wydaje, czy był gdzieś temat o regionalizmach?
_________________
Nie ufaj rudym
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:49   

u mnie się mówi zarówno temperówka jak i strugaczka

[ Dodano: 2020-03-31, 13:49 ]
RudaMaupa napisał/a:
Czy mi się wydaje, czy był gdzieś temat o regionalizmach?

był, można przenieść dyskusję
_________________
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:53   

Z tym że B jest po lewej.

I co wy macie z dworem? Pole,pole i tylko pole! Pole to konkretna przestrzeń. Jest pole trójkąta a nie dwór trójkąta. Pole elektromagnetyczne i grawitacyjne, nie dwór grawitacyjny. Podstawową jednostką organizacyjna Słowian to opole, nie odworze a nasi przodkowie to Polanie, nie dworzanie, chociaż oczywiście mówiący "dwór" snobuja się na bycie szlachtą, zupełnie nieprawnie i każdy powinien dostać za to wyrok nagany szlachectwa i zostać obrócony w chłopy. Na polu możesz slowiansko przykucnąć i obserwować przyrodę. Jak przykucniesz na dworze to znaczy że właśnie srasz za kotarą jak francuscy barbarzyńcy w Wersalu. Można oczyścić sobie przedpole i mieć pole do popisu ale na przeddworze to możecie się popisać co najwyżej mówiąc idiotycznie "dwór". Jest marszałek polny, nie marszałek dworny. Znaczy ten drugi też bywa, gdy jest miły dla dam z towarzystwa, ale to nie o to chodzi w funkcji gościa, który dowodzi na polu walki, nie na dworze walki. A bracia Pierdolec na polu, polu, łysym polu snuli swoje plany bo na dworze to by im się taki chuj zmieścił, a nie całe San Francisco! Jest Pole Marsowe, nie dwór marsowy. Rzymianie tych, co mówią dwór domagaliby się zniszczyć jak Kartaginę. Nawet w Warszawie jest Pole Mokotowskie, nie dwór mokotowski a w pałacu który stał tam w 1810 panią Walewską ruchał Napoleon Bonaparte, nie Nadwóron Bonaparte.

Podsumowując: ogarnijcie się kurna bo słuchać hadko.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
Ostatnio zmieniony przez JankielKindybalista85 2020-03-31, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:56   

Ja ostatnio widziałam, że ktoś nazywa płatki z mlekiem "chrupki na mleku" i tu pomyślałam "nie ma mowy, to brzmi jakby ktoś zapomniał nazwy"
_________________
 
 
RudaMaupa 
Złodziej placków ziemniaczanych


Wiek: E-e
Dołączyła: 18 Wrz 2013
Posty: 5634
Skąd: wiedzieć mam

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:58   

^love, aż mi się przypomniało jak koleżanka z północy chichitała z chochli, bo mówi się "łyżka do zupy" :haha: ale "chrupki na mleku to przegięcie, gdzie się tak mówi? :-D

Jankiel, może z tym polem chodzi o nasze prostackie pochodzenie :haha:
_________________
Nie ufaj rudym
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 13:59   

Dwór masz naokoło swojego pałacu, pole masz tam daleko, co jest tak trudno zrozumieć. Nie mówię, że idę na dwór jak idę do miasta, ale ci od pola mówią w takiej sytuacji "idę na pole", gdzie tu sens

Nie mówiąc już nawet o tym, że pole matematyczne to zupełnie inna kategoria i jedynie wspólne te słowa mają wymowę, więc argument na siłę i bezpłciowy
_________________
 
 
bartek82r 
Założyciel Forum


Dołączył: 18 Wrz 2013
Posty: 6906

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:02   

RudaMaupa napisał/a:
Przydałby się obrazek poglądowy z podziałem na pyry, kartofle i zimioki :troll:




https://www.facebook.com/swietlanmaps
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:04   

RudaMaupa napisał/a:
Jankiel, może z tym polem chodzi o nasze prostackie pochodzenie :haha:

*polskie :-D

Skąd ta koleżanka dokładnie była, przecież u nas też się mówi chochla :crazy:

A chrupki na mleku nie pamiętam skąd były dokładnie, chyba z jakiegoś odizolowanego obszaru na południu. Gdzie nie mają telewizorów i nie mogą się dowiedzieć o płatkach...
_________________
 
 
Lilith 
Überszlachta
Battle Angel


Wiek: 27
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 12394
Skąd: Spod kołderki

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:07   

RudaMaupa napisał/a:
Uwaga, podaję haslo: temperówka

Używam strugaczka "naprzemiennie" z "temperówka", chociaż u mnie słyszałam jeszcze określenia jak "zastrugaczka" i "zastrugiwaczka".

[ Dodano: 2020-03-31, 14:08 ]
No i najważniejsza walka:



Ja, sercem i duszą Podkarpacianka, bezsprzecznie, od narodzin aż do śmierci #TeamPole <3
_________________
 
 
RudaMaupa 
Złodziej placków ziemniaczanych


Wiek: E-e
Dołączyła: 18 Wrz 2013
Posty: 5634
Skąd: wiedzieć mam

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:09   

Love, no dla mnie to północ, ale generalnie okolice Piotrkowa :haha:

U mnie strugawka, ale koleżka jeden mówił ostrzałka. Nietypowo.

[ Dodano: 2020-03-31, 14:11 ]
Pole, pole, łyse pole, ale mam już plan... :-D
_________________
Nie ufaj rudym
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:13   

Lilith napisał/a:
u mnie słyszałam jeszcze określenia jak "zastrugaczka" i "zastrugiwaczka".

zatemperówaczka może jeszcze
w dupach się poprzewracało xD

[ Dodano: 2020-03-31, 14:14 ]
RudaMaupa napisał/a:
^love, aż mi się przypomniało jak koleżanka z północy chichitała z chochli, bo mówi się "łyżka do zupy"

warząchew
_________________
 
 
Lilith 
Überszlachta
Battle Angel


Wiek: 27
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 12394
Skąd: Spod kołderki

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:16   

macbed, nie takich kosmicznych określeń używają w moich stronach i to nie tylko w kwestii strugaczek. Antek narzeka, że mówię gwarowo. A oprowadziłabym go po moich stronach, to by zobaczył, jak potrafią napierdalać gwaryzmami. I to ludzie w naszym wieku i młodsi. Mnie tam nazywanie kogoś ancykrysem czy bojczorzem nie dziwi, ale jego już tak i takiego słownictwa staram się nie używać :D A i tak narzeka, że mówię dużo dziwnych słów.
_________________
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:17   

mnie w podstawówce nazywali trzpiotem xD
_________________
 
 
Lilith 
Überszlachta
Battle Angel


Wiek: 27
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 12394
Skąd: Spod kołderki

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:24   

macbed, ja miałam dużo przezwisk, nawet nie zliczę. Babcia mnie nazywała ancykrysem (czyli urwisem) właśnie :D

W moich stronach operuje się gwarą sądecką, czyli tą samą, co u Wilka i Chlebka, jednak są drobne różnice. Chodoki, mówi się u was na rów fosa lub czernica na jeżynę?
_________________
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:39   

Love178 napisał/a:
więc argument na siłę i bezpłciowy

Nooo, a poza tym to wcale nie jest argument, tylko żart. "TARS, ustaw sobie poczucie humoru na więcej niż fabryczne -50" powiedział Matju Makkonahi w "Interstellar" jak wychodził na dwór w kosmosie.

[ Dodano: 2020-03-31, 14:42 ]
Ale a propos tej waszej klamerki. Jest germanizm, za którym bardzo tęsknię: fertyk. Od niemieckiego fertig - skończony. Dziadek i jego kumple z pokolenia urodzonych w latach 20tych tak mówili, używając tego fertyka, jako ucięcia dyskusji, że koniec gadki, ale taki ostry, taki "skończ pierdolić" trochę. Od ponad 20 lat już tego nie słyszałem a jako dziecko trafiałem na "fertyk" nagminnie.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Lilith 
Überszlachta
Battle Angel


Wiek: 27
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 12394
Skąd: Spod kołderki

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 14:58   

JankielKindybalista85 napisał/a:
Ale a propos tej waszej klamerki. Jest germanizm, za którym bardzo tęsknię: fertyk. Od niemieckiego fertig - skończony. Dziadek i jego kumple z pokolenia urodzonych w latach 20tych tak mówili, używając tego fertyka, jako ucięcia dyskusji, że koniec gadki, ale taki ostry, taki "skończ pierdolić" trochę. Od ponad 20 lat już tego nie słyszałem a jako dziecko trafiałem na "fertyk" nagminnie.

Moja babcia, rocznik 38 czasem mówi "fertyk", ale sama nigdy tego nie używałam.
_________________
 
 
krojechleb
Loża Szyderców


Dołączył: 08 Kwi 2016
Posty: 4787

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2020-03-31, 15:30   

dwór to brzmi tak wieśniacko
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=ZWB3ne0NBmo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Czy wiesz, że...

Strona wygenerowana w 0.094 sekundy. Zapytań do SQL: 32