To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Hydepark - Ciekawostki i dziwności

Sharvari - 2013-11-18, 15:31

Jemszyszki napisał/a:
Oliwka jest warzywem czy owocem?

oliwki to owoce, bo rosną na drzewach.

a ogórki i arbuzy to dynie, a pomidory, cytrusy i banany to jagody. tak pod kątem botanicznym. jakby ktoś się zastanawiał.

RudaMaupa - 2013-11-18, 16:02

A czym jest ananas?
Sharvari - 2013-11-18, 16:24

(wydzieliłam, bo temat ciekawy i obszerny :D )

rośliną zielną (czyli ni krzew, ni drzewko). każda roślina ma kwiat, liście i owoc. ananas to taka śmieszna roślinka, że te rzeczy łączą się w jedną całość, więc nazwa wspólna :D liście ewoluują w pieniek, na którym rośnie kwiat a potem owoc. potem ścinamy górę owocu z liśćmi, sadzimy do ziemi i znowu wyrasta nam na górze owoc. totalna incepcja.

a tak rozwijając temat, wiecie jak rozmnażają się żabnice (te bardzo brzydkie rybki z przynętami nad głową)? przez fuzję :D samce są wielokrotnie mniejsze od samic i kiedy się zakochują, wgryzają się w samicę (ma takie specjalne cycki na ciele) zapładniając ją w ten sposób. w tym momencie żywot samców traci sens, więc już się od nich nie odczepiają, samica z czasem dosłownie ich pochłania i dostarczają jej składników odżywczych. tak, te specjalne cycki na ciele to resztki wcześniejszych samców.
jak zobaczyłam to na discovery nie mogłam spać przez dwie noce.

WojtekVanHelsing - 2013-11-18, 16:46

W tym temacie umieszczamy ciekawoski i dziwnosci?

Jesli tak to dodam że 100 lat temu na swiecie zylo mniej ludzi niz teraz zyje w Chinach.

Sharvari - 2013-11-18, 16:53

WojtekVanHelsing napisał/a:
W tym temacie umieszczamy ciekawoski i dziwnosci?

jak temat wskazuje... :D
chciałam dodać, że ze świata przyrody, ale chyba prowadziłabym monolog, więc obszar szeroki.

WojtekVanHelsing napisał/a:
Jesli tak to dodam że 100 lat temu na swiecie zylo mniej ludzi niz teraz zyje w Chinach.

100? stawiałabym, że więcej.

a za kilkadziesiąt lat w Indiach będzie więcej ludzi niż w Chinach.

WojtekVanHelsing - 2013-11-18, 17:24

W 1813 czyli 200.. pomylilem sie..

W indiach juz jest zaledwie 100 mn .ludzi mnie niz w chinach.. chociaz gdyby chiny podbily powiedzmy rosje to mogli by sie rozmanzac bez konca..

Davos - 2013-11-18, 18:49

Fajny temat :)

Ciekawa sprawa z tymi roślinami, o żabnicach nie wspominając ;) Tak to już jest z tymi samicami, najpierw wabią i wykorzystują samców, a potem wysysają z nich wszystkie siły życiowe :P

WojtekVanHelsing napisał/a:
chociaz gdyby chiny podbily powiedzmy rosje to mogli by sie rozmanzac bez konca..


W pewnym sensie już to robią. Chińczykom zrobiło się ciasno w Chinach i powoli zasiedlają Syberię (ponoć jest tam ich już ok. 50 mln). Rosjanki chętnie za nich wychodzą, bo Chińczycy są pracowici i nie piją tyle co Rosjanie.

Inna ciekawostka: W 1930 powstała u nas Liga Morska i Kolonialna. Miała ona na celu przede wszystkim poszukiwanie zamorskich terytoriów, gdzie Polacy mogliby zakładać plantację, a w przyszłości być może stworzyć polską kolonię. W 1934 r. podpisano umowę z Liberią, jednym z dwóch niepodległych państw afrykańskich (drugim była Etiopia) - na jej mocy polscy osadnicy mogli m.in. zakładać w Liberii plantację, a polskie statki nie musiały płacić cła. W zamian Polacy mieli występować w imieniu i interesie Liberii przed Ligą Narodów. Do umowy dołączono też tajna klauzulę wojskową, w ramach której rząd II RP zobowiązał się do modernizacji armii Liberii, a ta miała nam dostarczyć w razie wybuchu konfliktu zbrojnego ok. 100 tys. Murzynów :-D Niestety klauzula wyszła na jaw i Polacy się z niej wycofali pod presją państw Ligi Narodów. Z umowy handlowej też niewiele wyszło, nasi rodacy nie radzili sobie za bardzo z uprawą roślin w afrykańskich warunkach, w ramach handlu wysyłali do Liberii statki z nocnikami ( :-D ), do tego wadliwymi, a miejscowi nie chcieli ich kupować :P Do tego wszystkiego wmieszali się jeszcze Amerykanie, którzy mieli w Liberii swoje interesy, no i z polskiego kolonializmu nic nie wyszło. A szkoda :)

WojtekVanHelsing - 2013-11-18, 20:16

W Chinach jest kapitalizm ludowy - nic dziwneg oze sa pracowici. .w prawdziwym kapitalizmie w 4 lata stali by sie ok. 10x bogatsi od USA. Ja na ich miejscu podbilbym Koree Pólnocna, Mongolie i Rosje. To dalo by im przestrzen zyciowa na wiele lat.. później podbilbym inne panstwo..

Kiedys snilo mi sie ze dokonlem zamachu stanu w Chinach, zostalem cesarzem i podbilem mongolie, koree pólncona i ZSRR.

To wygladalo mniej wiecej tak (sporzadzielm mape)

http://www.up.programosy...._population.png

Ogólnie mialo by to 33,5 mln. km.. pewnie stalo by sie z 50x bogatsze niz Ameryka.. w sumie mogli by skolonizować Afryke.

Xardis4444 - 2013-11-18, 20:58

@WojtekVanHelsing
Mogłeś tak Polskę powiększyć ;p

A co do ciekawostki, to kiedyś posiadałem roślinkę, która co jakiś czas wydawała małe czerwone owoce, i jak się takiego owocka zjadło, to nie czuło się w ogóle kwaśnego smaku, tylko słodki. :D Mega sprawa! Niestety roślinka padła, bo zapomniałem ją wziąć na wakacje, i uschła ;(
Nazwa to z tego co pamiętam, to - Synsepal.

Drugą ciekawą rośliną, jest Róża jerychońska, która normalnie wygląda jak uschnięte zielsko, a po podlaniu nawet małą ilością wody zaczyna ''zmartwychwstawać''. A dokładniej rozkwita i nabiera kolorów :D

KicerK - 2013-11-18, 21:00

WojtekVanHelsing napisał/a:

Kiedys snilo mi sie ze dokonlem zamachu stanu w Chinach, zostalem cesarzem i podbilem mongolie, koree pólncona i ZSRR.


A mi sie ostatnio śniło, że Donald Tusk uczył mnie matmy w szkole :D ot taka ciekawostka, jeśli można to pod to podciągnąć(żeby offtopu nie było :D )

AnswersMaster - 2013-11-18, 21:02

KicerK napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:

Kiedys snilo mi sie ze dokonlem zamachu stanu w Chinach, zostalem cesarzem i podbilem mongolie, koree pólncona i ZSRR.


A mi sie ostatnio śniło, że Donald Tusk uczył mnie matmy w szkole :D ot taka ciekawostka, jeśli można to pod to podciągnąć(żeby offtopu nie było :D )


Jakby Tusk mi na macie powiedział, że 2+2=4, to bym na wszelki wypadek sprawdził na kalkulatorze.

Adijos - 2013-11-18, 21:04

Shar może coś ciekawego wiesz o rosiczkach? Tak się składa, że mam (a raczej miałem, ale za jakiś tydzień będę miał). Tak mnie to trochę interesuje, a od zawodowca więcej rzeczy idzie się dowiedzieć ;)
Xardis4444 - 2013-11-18, 21:07

Ja wiem co nieco o rosiczkach :D Mam w domciu takie dwie :P
Cóż.. jaka to może być ciekawostka.. Może taka, że im większe nasłoniecznienie, tym bardziej czerwona się robi powierzchnia pułapki, i wydziela więcej soku do wabienia owadów (muchołówka)
Oraz to, że moja muchołówka po jakimś czasie bez otrzymywania owadów, zaczęła redukować liście-pułapki o.O Z każdym nowym są coraz to mniejsze..

qtasiorro - 2013-11-18, 21:07

^AdijoS^ napisał/a:
Shar może coś ciekawego wiesz o rosiczkach? Tak się składa, że mam (a raczej miałem, ale za jakiś tydzień będę miał). Tak mnie to trochę interesuje, a od zawodowca więcej rzeczy idzie się dowiedzieć ;)


Jeśli masz wybór, to bierz muchołówkę zamiast rosiczki! O wiele bardziej efektowna :)

Xardis4444 - 2013-11-18, 21:08

Popieram qtasirro :D
Jednak ''klasyczne'' muchołówki też mają swój urok :D

Sharvari - 2013-11-18, 21:12

o nich wiem chyba tylko tyle, że nie zjadają owadów, tylko je żują a potem wyschnięte wypluwają. :D i nie są takie krwiożercze dla ludzi, bo zamykają się dosyć wolno i podobno jak napotykają większą przeszkodę, to się otwierają, nie trzeba wyrywać jej ząbków.

na przyszły tydzień robię do szkoły prezentację o trującym ogrodzie w Alnwick (hodują tam właśnie trujące i krwiożercze roślinki), więc jak coś ciekawego wyczytam to się tu podzielę. :p póki co podoba mi się w tym ogrodzie sam fakt, że trzymają te roślinki w klatkach. :-D słodkie



RudaMaupa - 2013-11-18, 21:13

Jak było gorąco, to muchołówka rzeczywiście wyrosła. I poczerwieniała z dumy. Cały czas w słoneczku, ale parę razy musiałam schować, bo ją poparzyło :( Natomiast ktoś się orientuje, co robić, by na zimę mi nie padła? Skoro tutaj widzę hodowcy... :)
qtasiorro - 2013-11-18, 21:17

RudaMaupa napisał/a:
Jak było gorąco, to muchołówka rzeczywiście wyrosła. I poczerwieniała z dumy. Cały czas w słoneczku, ale parę razy musiałam schować, bo ją poparzyło :( Natomiast ktoś się orientuje, co robić, by na zimę mi nie padła? Skoro tutaj widzę hodowcy... :)


Chyba jedyne wyjście to chłód i jasne stanowisko. Jeżeli mieszkasz w bloku, to nie do osiągnięcia.

Xardis4444 - 2013-11-18, 21:17

A gdzie ją trzymasz?
Muchołówki to mimo wszystko dość mocne rośliny. Niektórzy je zimują w lodówkach ^_^ Jeśli trzymasz ją na parapecie, to staraj się troszkę ograniczyć podlewanie, i po prostu czekaj. Trochę zmarnieje, ale za to wiosną na nowo odżyje :D Też miałem niemały dylemat jak ją tu przezimować :D

WojtekVanHelsing - 2013-11-18, 21:51

[quote="Xardis4444"]@WojtekVanHelsing
Mogłeś tak Polskę powiększyć ;p
Cytat:


Polske juz tak pomyslalem ale takie imperium by sie rozpadlo a Chinskie nie.. jesli by podbic wszystkie kraje bylo ZSRR, mongolie, i koree pólnocna to mieszkancy tych panstw po zjedniuczeniu z chinami stanowily by 20% ludnosci.. biorac pod uwage predkosc rozmnazania ich i chinczykow (jeszcze po zniesieniu limitu..) to w koncu ich by bylo 5% a chinczyków 95% wiec on ibyli by mniejszoscia (400 mln. ale zawsze..) i nic by nie zrobili. Nie odzykslai by niepodleglosci

[quote="AnswersMaster"]
KicerK napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:

Kiedys snilo mi sie ze dokonlem zamachu stanu w Chinach, zostalem cesarzem i podbilem mongolie, koree pólncona i ZSRR.


A mi sie ostatnio śniło, że Donald Tusk uczył mnie matmy w szkole :D ot taka ciekawostka, jeśli można to pod to podciągnąć(żeby offtopu nie było :D )


Jakby Tusk mi na macie powiedział, że 2+2=4, to bym na wszelki wypadek sprawdził na kalkulatorze.


2+2=69 (podatki, akcyzy itp)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group