To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Hydepark - "Władanie mieczem" i inne rycerskie umiejętności.

V - r - 2014-05-15, 14:54

Nigdy nie słyszałeś o rekonstrukcji, Ruchu Rycerskim itd.?
Davos - 2014-05-15, 19:34

A mnie się bardzo podoba idea bractw rycerskich i sam się do któregoś zapiszę. Jednym z powodów, dla którego mnie tam ciągnie jest możliwość nauki machania mieczem.
V - r, uczycie się w waszym bractwie fechtunku?

widzu - 2014-05-15, 20:04

Davos napisał/a:
Jednym z powodów, dla którego mnie tam ciągnie jest możliwość nauki machania mieczem.


Czy ten powód bezpośrednio łączy się z zaprzyjaźnioną z bractwem grupą tancerek irlandzkich? B) :diabelek:

Davos - 2014-05-15, 20:20

Nie myślałem konkretnie o bractwie, do którego należy V - r, aczkolwiek tancerki na pewno do niego nie zniechęcają ;)
widzu - 2014-05-15, 20:23

Davos, szczególnie, jeśli potrafisz już "władać mieczem". ;)
Davos - 2014-05-15, 20:27

Widzu napisał/a:
Davos, szczególnie, jeśli potrafisz już "władać mieczem". ;)


No jeśli takiego "władania mieczem" musisz się uczyć w bractwie rycerskim to chyba nie jest zbyt dobrze ;)

widzu - 2014-05-15, 20:32

Davos napisał/a:
widzu napisał/a:
Davos, szczególnie, jeśli potrafisz już "władać mieczem". ;)


No jeśli takiego "władania mieczem" musisz się uczyć w bractwie rycerskim to chyba nie jest zbyt dobrze ;)


Nie, w bractwie wolałbym pouczyć się walki mieczem żelaznym. :P


Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego tak mało osób używa mieczy półtoraręcznych...
V - r, znasz może powód?

V - r - 2014-05-15, 22:03

Davos napisał/a:
A mnie się bardzo podoba idea bractw rycerskich i sam się do któregoś zapiszę. Jednym z powodów, dla którego mnie tam ciągnie jest możliwość nauki machania mieczem.
V - r, uczycie się w waszym bractwie fechtunku?


Oczywiście, że uczymy się fechtunku, przecież walki to zawsze główna atrakcja na pokazach i turniejach. :> Aczkolwiek to nie jest wcale proste, wręcz przeciwnie. Jestem już prawie dwa lata w SBRze, dość często chodzę na treningi, a jeszcze mam nieraz problemy z podstawami, jak krok szermierczy, paginka czy inne "proste" schematy ciosów.

widzu napisał/a:
Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego tak mało osób używa mieczy półtoraręcznych...
V - r, znasz może powód?


Miecze półtoraręczne są przede wszystkim cięższe i odpowiednie machanie nim jest dość trudne, to raz. Dwa, walki na jednoręczne są bardziej widowiskowe, "turniejowe", opierają się bardziej na technice itd., a przy półtorakach bardziej liczy się to, kto mocniej napie*dala. Trzy, walki na półtoraki są bardziej niebezpieczne, tym bardziej, że nie są techniczne jak te na jednoręczne. Tyle powiedzieć mogę, opierając się na obserwacjach, opowieściach i własnym doświadczeniu :P

Przy okazji, walki na topory, nawet te jednoręczne, różnią się od zwykłych walk. Są rzadko spotykane, bo są mimo wszystko nudniejsze niż te typowo turniejowe walki na miecze jednoręczne. Główna różnica polega na tym, że po trafionym ciosie jednego z walczących, muszą się oni rozdzielić i dopiero potem mogą znowu na siebie natrzeć.

widzu - 2014-05-15, 22:07

V - r, a jakbyś był średniowiecznym rycerzem, to jaki miecz byś wybrał?
Jednoręczny, dwuręczny czy półtoraręczny?
Pamiętaj, że nie chodzi tu o widowiskowość, lecz o przetrwanie.

V - r - 2014-05-15, 22:14

Jednoręczny, ponieważ jest najlżejszy, dzięki czemu łatwiej zadać cios, no i mógłbym mieć ze sobą tarczę, która w odpowiednich rękach znacznie zwiększa szanse na przetrwanie :>
widzu - 2014-05-15, 22:17

V - r, z półtorakiem też można mieć tarczę, bo, o ile się nie mylę, to miecz przystosowany zarówno do walki jednoręcznej, jak i dwuręcznej.
Ale to dobra opcja, gdy wolisz siłę niż mobilność.

V - r - 2014-05-15, 22:21

Oczywiście, że tak, ale półtorak bardziej się nadaje mimo wszystko do użycia w obu rękach, jak chcesz walczyć z tarczą, to wybierz miecz jednoręczny. I skończmy lepiej tę dyskusję, bo to "galeria zdjęć użytkowników", a nie "zapytaj V - r" :P

Podzieliłem wam tu, możeta kontynuować dysputy o władaniu mieczem i średniowieczem.
-SO

Adijos - 2014-05-16, 16:19

V - r napisał/a:
Miecze półtoraręczne są przede wszystkim cięższe

Trzeba mieć silne przedramię?

V - r wpadnij niedługo na Bitwę pod Koronowem. Co roku się naparzają, około 50 osób.

V - r - 2014-05-16, 16:33

^AdijoS^ napisał/a:

Trzeba mieć silne przedramię?

V - r wpadnij niedługo na Bitwę pod Koronowem. Co roku się naparzają, około 50 osób.


Nie tylko przedramię trzeba mieć silne :P O Bitwie pod Koronowem nie słyszałem, jeśli będziemy jechać bractwowo, to wpadnę. BTW moja babcia jest z Koronowa. :P

Ogólnie warto nauczyć się tańczyć, łatwiej się wtedy walczy. Kiedy pierwszy usłyszałem to od Drussa, to nie wierzyłem, że umiejętności taneczne mogą mieć wpływ na umiejętności w walce. Ale kiedy się tańczyć nauczyłem (i to całkiem nieźle, ciągle pochwały zbieram, hyhy) to odczułem tę różnicę. Taniec może poprawić kondycję i koordynację.

Davos - 2014-05-16, 20:05

Bo przy walce mieczem bardzo ważna jest praca nóg, a nie tylko wymachiwanie samymi rękoma więc nie dziwi mnie, że taniec pomaga.

Gdybym ja miał wybierać miecz do walki, to też bym się zdecydował na jednoręczny.

V - r, a co tak w ogóle porabiacie jeszcze na tych spotkaniach Bractwa? I jak często się spotykacie?

Adijos - 2014-05-16, 20:18

W ogóle ogarnąłem dopiero, że Polacy są w tym świetni:
https://www.youtube.com/watch?v=ZZWHsv2Dan0

Oto jak pokonali Japonię, na Mistrzostwach Świata. Co na to Love?

https://www.youtube.com/watch?v=WXCtN6kEY-s

Bitwa pod Koronowem.


https://www.youtube.com/watch?v=awclFiohO58
Ci od 0:30 walczą jednoręcznymi?

V - r - 2014-05-16, 20:22

Davos, spotykamy się raz w tygodniu, głównie po to, żeby pogadać, potańczyć i ewentualnie coś ustalić. No i są jeszcze treningi, też raz w tygodniu.

grzejnik007, wszystko zależy od imprezy :P Na Bitwie Narodów zawsze jest taki rozpie*dol jak na tym filmiku, ale na zwykłych walkach turniejowych (tj. 1vs1) takiego chaosu nie ma. :P

Oto kanał jednego z naszych fajterów - http://www.youtube.com/user/Kasp4roV/videos Wrzuca tam głównie filmiki z walk turniejowych, więc można obejrzeć jak to wygląda :>

[ Dodano: 2014-05-16, 20:30 ]
^AdijoS^ napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=awclFiohO58
Ci od 0:30 walczą jednoręcznymi?


Tak, walczą jednoręcznymi. Aczkolwiek walczą dość niemrawo, wyraźnie widać, że to walka "wyreżyserowana", na niby :P

Love178 - 2014-05-16, 22:32

^AdijoS^ napisał/a:
Oto jak pokonali Japonię, na Mistrzostwach Świata. Co na to Love?

Ja do wielu spraw podchodzę z krytyką zbudowaną na solidnych dowodach, uważam np. że miecz europejski jest bardziej skuteczny w walce niż katana :P

Moris299 - 2014-05-16, 22:41

Ja w gimnazjum bawiłem się w rycerzy i się kijami nalarzaliśmy. Potem cali poranieni i posiniaczeni bylismy :p
Love178 - 2014-05-16, 22:45

Moris299 napisał/a:
Ja w gimnazjum bawiłem się w rycerzy i się kijami nalarzaliśmy. Potem cali poranieni i posiniaczeni bylismy :p

W nagrodę za swoją waleczność dzisiaj masz czerwony miecz świetlny w profilu :P



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group