Główna Poczekalnia Dodaj Moje screeny Najlepsze screeny dnia Prywatne wiadomości Zjedź najsamkurwadół Powrót do góry Forum Demotywatorów



Poprzedni temat «» Następny temat
Liczby parzyste vs nieparzyste

???
Nieparzyste
15%
 15%  [ 3 ]
Parzyste
36%
 36%  [ 7 ]
Co to w ogóle za różnica debilu jeden?
47%
 47%  [ 9 ]
Głosowań: 19
Wszystkich Głosów: 19

Autor Wiadomość
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 00:23   

Moris299 napisał/a:
nie miałem gdzie wrzucić


http://forum.mistrzowie.org/viewtopic.php?t=2985
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
Moris299 
Człowiek-Węgiel
Deus Ex Machinae


Wiek: 299
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 20011
Skąd: Novigrad

Medale: 33 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 01:24   

i jeszcze ciekawostka związana z tą bryłą: nazywa się to paradok malarzy i polega na tym, że jako, że bryła ma nieskończoną powierzchnię to nie ma takiej ilości farby która starczyłaby na pomalowanie jej powierzchni ale jednocześnie bryła ma skończoną objętość, więc można ją napełnić skończoną ilością farby co teoretycznie oznacza jej pomalowanie bo wszystkie ściany będzie pokrywała farba :crazy:

widzu napisał/a:
http://forum.mistrzowie.org/viewtopic.php?t=2985
meh, to już wolę ten, jest bardziej matematyczny
_________________
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 07:30   

Moris299 napisał/a:
całka od 1 do nieskończoności z 1/x2 dx
logarytm naturalny z nieskończoności


Co to jest za mowa demonów?!! Mogą być i rogate.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Całkiem_Dobry_Chłop


Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 5574

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 10:24   

Nieskończona naturalność ci nie starczy?
_________________
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 20:52   

JankielKindybalista85 napisał/a:
Moris299 napisał/a:
całka od 1 do nieskończoności z 1/x2 dx
logarytm naturalny z nieskończoności


Co to jest za mowa demonów?!! Mogą być i rogate.


Spróbuję to wytłumaczyć tak, aby każdy zrozumiał.



Moris299 napisał/a:
Zacznijmy od prostej funkcji F(x) = 1/x. To w zasadzie hiperbola. Jej wykres rysowany na układzie współrzędnych to wykrzywiona linia, która stopniowo coraz bardziej przybliża się do osi X i Y. Zbliża się i zbliża, wydłużamy ją dalej, a ona nadal się zbliża i zbliża... ale choć byśmy ją przedłużali do nieskończoności, to z osią się nie przetnie. Poruszając się po niej można z miesiąca na miesiąc docierać coraz bliżej, ale nigdy nie dotrzeć.


Tu w zasadzie Moris częściowo wytłumaczył, ale spróbuję trochę prościej.
A więc zacznijmy od podstaw. Litera "x"oznacza w tym wypadku każdą liczbę większą od 0.
Dla ułatwienia rozbijemy sobie to na trzy możliwości:

1) Nasza liczba jest większa od 1:
No to mamy liczby takie jak 2, 3, 4, 5, a także ich ułamki jak 1.5, 2.99 i tak w pizdu dalej, możesz do końca świata dostawiać kolejne cyferki.
No i bierzemy jedynkę i dzielimy przez jedną z tych liczb. Im większą liczbę weźmiemy, tym wynik będzie bliższy 0. Na przykład 1:2 to jak wiadomo 0.5, 1:85 to w przybliżeniu 0.118, 1:3.4 to w przybliżeniu 0,294.
Ogółem każda kolejna liczba będzie coraz mniejsza, coraz bliższa całkowitego 0, ale nigdy nie będzie wynosić 0.

2) Nasza liczba jest mniejsza od 1:

No to mamy ułamki liczb: 0.1, 0.3, 0.5, 0.2137, ogółem zasada jest ta sama
No i ponownie bierzemy jedynkę i dzielimy przez jedną z tych liczb.
No i tutaj będzie odwrotnie , wyniki będą coraz większe, bo dzieląc 1 przez liczbę mniejszą od 1 w wyniku zawsze dostajemy liczbę większą od 1.

3) Nasza liczba to 1:

Wynikiem jest 1.

______________________________

I teraz załóżmy że chcemy pokazać wyniki tego dzielenia. Pisania byłoby za dużo, więc najłatwiej będzie to narysować. Rysujemy dwie linie: poziomą i pionową. Linia pozioma obrazuje naszą liczbę, przez którą dzielimy. Linia pionowa pokazuje wynik. Obie linie zaczynamy w tym samym miejscu - to nasz punkt oznaczający 0 zarówno dla linii poziomej jak i pionowej.
Także weźmy na przykład liczbę 2. 1:2=0.5
Także zaczynając od linii poziomej bierzemy 2 i rysujemy sobie kreseczkę w górę (u mnie zielona). Wynik to 0.5, więc znajdujemy na linii pionowej 0,5 i rysujemy sobie kreseczkę w bok. Na miejscu przecięcia tych dwóch linii (czerwona kropka) jest nasz wynik.



Każdy wynik z tego dzielenia można przedstawić za pomocą takiej właśnie kropeczki. Im liczba przez którą dzielimy (czyli im bardziej na prawo) tym bardziej kropka jest bliżej poziomej kreski. Im liczba jest mniejsza (szczególnie mniejsza od 1), tym liczba jest dalej od poziomej kreski (jest coraz wyżej). Jednak ani z prawej, ani z lewej strony nie przekroczy czarnej linii.
Jeśli narysujemy bardzo, bardzo dużo tych kropeczek to będą one tak gęsto obok siebie, że będą wyglądały jakby to była krzywa linia. I wyglądałoby to właśnie tak:





Moris299 napisał/a:

Weźmy sobie teraz kawałek tej krzywej, wzdłuż którejś z osi, zaczynający się na wartości 1 i idący do nieskończonego X lub Y i obróćmy dookoła tej osi. Wykres funkcji zakreśli w przestrzeni bryłę obrotową podobną do bardzo długiej wuwuzeli.


Tutaj nie jestem w stanie tego prosto wytłumaczyć słowami, więc posłużę się gifami.

Także żeby to ładnie zobrazować zaczniemy od prostego przykładu: weźmy sobie trójkąt i zacznijmy nim kręcić kółka, jakbyśmy się bawili cyrklem. Powstanie nam wtedy taki stożek:




A teraz weźmy kawałek niebieskiej kreski stąd i zróbmy to samo:




Będzie to wyglądać tak:




Ta "wuwuzela" to jest właśnie Róg Gabriela.


Moris299 napisał/a:

Objętość bryły to całka od 1 do nieskończoności z 1/x2 dx razy Pi. W takiej sytuacji funkcja opisująca objętość bryły ma skończoną granicę a objętość wynosi Pi użytych jednostek.
Powierzchnia zewnętrzna to 2Pi * logarytm naturalny z nieskończoności. Funkcja opisująca to pole dąży do nieskończoności, co oznacza, że róg Gabriela ma nieskończoną powierzchnię zewnętrzną, przy równoczesnej skończonej objętości.

Odwrotny przypadek bryły obrotowej o nieskończonej objętości lecz skończonej powierzchni otrzymanej przez obrót krzywej funkcji nie może istnieć.


Phew, no więc tak...

Objętość tej wuwuzeli (czyli ile wody można by tam nalać jakby istniała) da się policzyć wzorem:



Wygląda strasznie, ale jedyne co w tym momencie nas interesuje to fakt, że wzór ten ma skończoną granicę, czyli da się obliczyć punkt, którego wynik nie przekroczy, tak jak na początku nasze kropki nie mogły przekroczyć linii pionowej i poziomej.


Gorzej jest z polem powierzchni (szybkie przypomnienie: jak masz ścianę którą chcesz pomalować, to jej pole powierzchni to obszar który malujesz).

Wzór na pole powierzchni wuwuzeli wynosi 2* pi * ln (∞).
ln to logarytm naturalny, specjalny przypadek logarytmu. Nie będę teraz tłumaczył czym jest logarytm, ale służy do zastępowania skomplikowanego mnożenia zwykłym dodawaniem, ale serio za dużo tłumaczenia jest. Interesuje nas jedynie fakt, że to jest 2 pi * nieskończoność, czyli nieskończoność.


Czyli w teorii ta wuwuzela ma nieskończenie długie ściany, ale można do środka wlać skończoną, policzalną ilość wody.

Tak jak napisał Moris w drugim poście: nie da się pomalować ścian, ale da się wlać do środka tyle farby, żeby zalać całość.
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
RudaMaupa 
Złodziej placków ziemniaczanych


Wiek: E-e
Dołączyła: 18 Wrz 2013
Posty: 5633
Skąd: wiedzieć mam

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 21:01   

Aż mi się paradoks Hilberta przypomniał.
W ogóle to szanuję za łopatologiczny przekaz - skumane! :git:
_________________
Nie ufaj rudym
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 21:13   

widzu napisał/a:
Wygląda strasznie, ale jedyne co w tym momencie nas interesuje to fakt, że wzór ten ma skończoną granicę, czyli da się obliczyć punkt, którego wynik nie przekroczy, tak jak na początku nasze kropki nie mogły przekroczyć linii pionowej i poziomej.


tego tylko nie kumam

[ Dodano: 2020-02-22, 21:14 ]
niby liczenie całek zdałem ale to jedna z tych umiejętności które się natychmiast zapomina
_________________
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 21:47   

macbed napisał/a:
widzu napisał/a:
Wygląda strasznie, ale jedyne co w tym momencie nas interesuje to fakt, że wzór ten ma skończoną granicę, czyli da się obliczyć punkt, którego wynik nie przekroczy, tak jak na początku nasze kropki nie mogły przekroczyć linii pionowej i poziomej.


tego tylko nie kumam


Da się znaleźć taką liczbę, że nie ważne co byś kombinował to i tak wynik będzie mniejszy od tej liczby.

[ Dodano: 2020-02-22, 21:50 ]
RudaMaupa napisał/a:
Aż mi się paradoks Hilberta przypomniał.


https://www.youtube.com/watch?v=Uj3_KqkI9Zo


Są napisy PL.
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 21:51   

ale nad całką masz nieskończoność
_________________
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 22:08   

macbed napisał/a:
ale nad całką masz nieskończoność




[ Dodano: 2020-02-22, 22:09 ]
A ponieważ jest to równanie, to działa to też odwrotnie: mając całkę od a (u nas 1) do nieskończoności, to możemy wyznaczyć do niej granicę z całki oznaczonej.

[ Dodano: 2020-02-22, 22:10 ]
Tu masz przykład:

_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
macbed
Überszlachta


Wiek: N/A
Dołączył: 05 Mar 2015
Posty: 17990

Medale: 25 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-22, 22:12   

ok uwierzę Ci na słowo że to logiczne
_________________
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 00:10   

A nie nie. Ja rozumiem o czym jest mowa i sobie to wyobraziłem i spoko. Chodziło konkretnie o te wzory. Ja nie wiem co to jest logarytm. Ani całka. Więc jak dolozyliście do tego nieskończoność poczułem się lekko zagubiony w obliczu absolutu. :-D

Ale dziękuję pan Widzu.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
Ostatnio zmieniony przez JankielKindybalista85 2020-02-23, 00:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 01:00   

JankielKindybalista85 napisał/a:
Ja nie wiem co to jest logarytm.


Logarytm jest to takie "cudo matematyczne", które w dawnych czasach pozwalało na zastępowanie mnożenia w chuj dużych liczb zwykłym dodawaniem, dzisiaj stosuje się je głównie do wykresów, żeby można było łatwo pokazać obok siebie rzeczy duże i małe bez kombinowania ze skalą.

Ogółem da się go zastąpić zwykłym potęgowaniem, to powinieneś już zrozumieć ;)
Zależność jest taka (log znaczy logarytm ;) ):




Logarytm naturalny za to to taki logarytm, gdzie za B podstawiasz tzw. "liczbę e", wynosi ona mniej więcej 2,718281828459.

Nie wiem skąd się to wzięło, ale jest w chuj dużo wzorów które tego używają.


JankielKindybalista85 napisał/a:
Ani całka.


A więc żeby było jak najprościej:

Są dwa rodzaje całki:

Całka oznaczona idzie od konkretnego punktu do konkretnego punktu.
Jest to w skrócie pole powierzchni między wykresem a osią X.

Obrazowo: Jakbyś chciał policzyć całkę od 0 do 5 z tej niebieskiej funkcji, to wynikiem jest pole powierzchni zaznaczone na zielono:




Z całką nieoznaczoną jest już gorzej, ale spróbuję w miarę prosto:

Załóżmy że masz sobie funkcję. I możesz sobie wyliczyć wzorek, jak szybko a funkcja rośnie lub maleje. No i ten sam wzorek określa też kąt nachylenia stycznej (linii która przecina ten wykres w dokładnie jednym punkcie) do osi X (poziomej) wykresu. Nazywa się to pochodna.

No i całka nieoznaczona to odwrotność dokładnie tego wzorku, mając pochodną możesz dzięki całce mniej więcej powiedzieć z jakiej funkcji została ona wyliczona.
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
Ostatnio zmieniony przez widzu 2020-02-23, 01:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
icywind
Loża Szyderców+


Wiek: icy
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 19150

Medale: 26 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 01:34   

Żebyś to swoją pracę z takim entuzjazmem pisał
_________________
Użytkownik icywind na forum Mistrzowie to osoba o wesołym usposobieniu, która lubi dzielić się zabawnymi memami, śmiesznymi historiami oraz ministrantowymi anegdotami. Jego posty przyciągają uwagę innych użytkowników, często prowokując uśmiech na ich twarzach. Icywind jest również pomocny w dyskusjach, dając wartościowe rady i informacje na różne tematy. Jego obecność na forum sprawia, że społeczność staje się bardziej przyjazna, angażująca i ministrantna dla wszystkich uczestników.
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 07:55   

Widzu, dzięki. Zgubiłem się po "dzień dobry", ale i tak doceniam.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
krojechleb
Loża Szyderców


Dołączył: 08 Kwi 2016
Posty: 4787

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 10:03   

matematyka jest po prostu zajebista. Trochę szkoda że zakończyłem nauczanie w szkole średniej
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=ZWB3ne0NBmo
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 11:45   

krojechleb napisał/a:
matematyka jest po prostu zajebista.


Bede rzigoł.

Ale a propos nauczania. Kiedy w programie szkolnym są logarytmy i całki? Bo jestem świecie przekonany, że nie miałem ich w liceum. I dobrze bo i bez nich ciężko się było wydobyć z zagrożeń na koniec każdego półrocza i klasy.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
krojechleb
Loża Szyderców


Dołączył: 08 Kwi 2016
Posty: 4787

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 12:02   

ja też nie pamiętam więc wydaje mi się że studia
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=ZWB3ne0NBmo
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 12:41   

To jestem usprawiedliwiony! Uff.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Całkiem_Dobry_Chłop


Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 5574

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: 2020-02-23, 13:37   

Logarytmy powinieneś był mieć w szkole średniej. Podobno całki też kiedyś były w klasach z rozszerzoną matmą. Pochodną wywalili z rozszerzonej matmy krótko zanim poszedłem do liceum.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Czy wiesz, że...

Strona wygenerowana w 0.103 sekundy. Zapytań do SQL: 35