Główna Poczekalnia Dodaj Moje screeny Najlepsze screeny dnia Prywatne wiadomości Zjedź najsamkurwadół Powrót do góry Forum Demotywatorów



Poprzedni temat «» Następny temat
Wyprawy krzyżowe w pigułce
Autor Wiadomość
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 03:36   Wyprawy krzyżowe w pigułce

Zrobiłem referat do szkoły o wyprawach krzyżowych i stwierdziłem, że skoro już jest taki dojebany to może go tu wrzucę. Jest to całkiem ciekawy okres historii (a przynajmniej mnie ciekawi), starałem się poświęcić więcej uwagi tłu poszczególnych wydarzeń, przy czym zaznaczam tu, że i tak jest to cholernie powierzchowna praca. Jeśli kogoś to zaciekawi to sięgnie do właściwych źródeł, jeśli nie, po prostu przejdzie obok.

Zdaję sobie sprawę, że to jest ściana tekstu, do tego mocno nieczytelnego (im później pisane, tym mniej czytelne :PP ), no sorry, jakbym się starał ładnie to w miesiąc bym tego nie zrobił. Dlatego później wrzucę wersję didn't read lol dla niewprawionych w odszyfrowywaniu hieroglifów.

Zaznaczę jeszcze, że pisanie tego zajęło mi dwie noce i nawet tego nie czytałem, więc trochę błędów może być. :I

http://i.imgur.com/hHwYtdz.jpg
http://i.imgur.com/WapwONG.jpg
http://i.imgur.com/zCvav0s.jpg
http://i.imgur.com/zHB0Ab7.jpg
http://i.imgur.com/twWAmp2.jpg
http://i.imgur.com/4nCkcTj.jpg
http://i.imgur.com/7fb8nBZ.jpg
http://i.imgur.com/s9tXIqX.jpg
http://i.imgur.com/8rwaHEJ.jpg
http://i.imgur.com/RO9jOOn.jpg

Wersja tl;dr:

Krucjata - wyprawa wojenna inicjowana przez papiestwo przeciwko poganom lub przeciwnikom Kościoła
Wyprawa krzyżowa - każda krucjata do Ziemi Świętej.

Oficjalnych wypraw krzyżowych (rycerskich) było 7 + wyprawa Fryderyka II i przedłużenie siódmej krucjaty przez Edwarda I. Do tego dwie wyprawy ludowe, krucjata dziecięca, Norweska.

I

Rok 1095, synod w Clermont, papież Urban II zwołuje rycerstwo do pomocy Bizancjum i zdobycia Ziemi Świętej.
Rok 1096, rycerstwo dociera do Konstantynopolu. Cesarz Aleksy I Komnen nie zezwala na wejście do miasta, żąda przysięgi od rycerzy, że wszystkie ziemie przez nich zajęte wejdą w skład Bizancjum. Łacinnicy niechętnie się zgadzają, bo nie mają za bardzo kurwa wyboru.

Przechodzą do Azji Mniejszej, zdobywają Niceę (1097), pokonują sułtana Rumu Kilidża Arsłana w bitwie pod Doryleum, zawierają sojusz z księstwem Edessy. Władca Edessy uznaje Baldwina z Boulogne (jednego z dowódców krucjaty) swoim następcą i umiera po kilku dniach w niewyjaśnionych (tak bulwa) okolicznościach. Baldwin zakłada Hrabstwo Edessy - pierwsze łacińskie państwo w Outremer (Zamorzu).

Reszta krzyżowców, która zamiast do Edessy udała się do Antiochii, oblega ją przez rok. W 1098 pokonują obrońców w wyniku zdrady jednego z nich - Firuza. Wziął i wpuścił krzyżowców w nocy do swojej baszty, bo nie lubił swojego przełożonego. Krzyżowcy weszli i zajęli miasto, a zaraz za nimi przyjechały inne kebaby i oblegli krzyżowców w ich świeżej zdobyczy. Długo ich tam trzymali, aż w końcu zdesperowani wyszli by umrzeć w walce. Udało im się jednak sformować falangę, przebić się przez armię agresora i podpalić mu obóz. A tamci uciekli (tak jakby się bali ognia, przecież mają go tyle w swoich kebabobudkach :I).

W 1099 roku krzyżowcy stanęli pod wrotami Jeruzalem i rozpoczęli oblężenie. Udało im się to po miesiącu, przy drugim szturmie (no bo jak mieli zdobyć Jerozolimę przy pierwszym szturmie, mając tylko jedną drabinę oblężniczą? no debile), po zbudowaniu dwóch wież oblężniczych.

Kilka dni później większość krzyżowców opuściła Outremer, w Ziemi Świętej pozostało koło 500 rycerzy i 2000 piechoty włoskiej. Ci utworzyli Królestwo Jerozolimskie, którego królem został hrabia Edessy Baldwin z Boulogne (hrabstwo po Baldwinie objął jego kuzyn, Baldwin II). Oprócz Edessy i Jerozolimy powstało Księstwo Antiochii oraz hrabstwo Trypolisu. Miesiąc po zdobyciu Jerozolimy stoczono pod Askalonem ostatnią bitwę I wyprawy - bitwę zakończoną rozgromieniem kebabów.

PS Kebabów tu jest w luj, ich różne odłamy zmieniają się u władzy, walczą między sobą i ciągle migrują, dlatego w skróconej wersji nie rozróżniam ich i wszystkich nazywam kebabami.

II

Mamy rok 1147, 3 lata wcześniej kebaby zdobyły hrabstwo Edessy. Papież Eugeniusz III zwołuje kolejną krucjatę, której przewodzić chcą król Francyi Ludwik VII oraz Konrad III Hohenstauf, król Niemiec. Szli oddzielnie, no bo jak to tak, król z królem ma iść?

Za Bosfor pierwszy dotarł Konrad i pod Doryleum (znowu) wpadł w zasadzkę seldżuków. Położyli trupem blisko 90 % jego woja, a sam Konrad wziął i uciekł z powrotem do Europki. Reszta jego armii poszła w rozsypkę lub dołączyła do spóźnionego Ludwika. Gdy Ci dotarli na miejsce, radzili się i radzili, aż w końcu stwierdzili, że po co walczyć z osobnikiem imieniem Nur ad-din Abu al-Qasim Mahmud Ibn 'Imad ad-Din Zangi, który to podbił hrabstwo Edessy, skoro można iść na neutralny dotąd Damaszek, bo... bo tak.

Dzielni rycerze oblegali Damaszek przez bite 5 dni (:rofl:), po czym w wyniku skłócenia dowódców, niskiego morale, braku zaopatrzenia i podjazdów arabskich rozpierzchli się po terenie Królestwa Jerozolimskiego. A później Nur ad-din Abu al-Qasim Mahmud Ibn 'Imad ad-Din Zangi zajął naruszony przez krzyżowców Damaszek. Wraz z przegraną krucjaty upadł mit o niepokonanych chrześcijanach (którzy i tak pierwszą krucjatę wygrali tylko na farcie).

III

CDN
_________________
Ostatnio zmieniony przez Mormegil 2016-05-27, 21:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mańka 
Überszlachta
Misia


Wiek: 100
Dołączyła: 28 Gru 2015
Posty: 6409

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 07:20   

Masz spoko pismo, jak na faceta :git: wiesz, gdybyś wysłał mi plik wordowski, to mogłabym go sprawdzić pod kątem językowym i merytorycznym (a coś tam się zostało wiedzy) :-D

Heheheh, aż mi się przypominają moje rozprawki pisane w trzeciej klasie pod kątem matury z histy ;)

Wieczorem pewnie przeczytam całość, teraz to sobie przejrzałam do śniadania.
_________________
"Czasami konflikty muszą wybuchnąć tylko po to, żebyśmy wszystkiego nie robili sami jak takie osiołki".

"Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie".
Mikołaj Rej
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 09:18   

Nie ma pliku wordowskiego. :P

[ Dodano: 2016-04-28, 09:21 ]
manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta


Kek :haha:
_________________
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 09:33   

manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta.

Plox. Jak płeć determinuje charakter pisma, to ja jestem wodzem Wikingów :|
_________________
 
 
Mańka 
Überszlachta
Misia


Wiek: 100
Dołączyła: 28 Gru 2015
Posty: 6409

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 09:41   

Mormegil napisał/a:
Nie ma pliku wordowskiego. :P

[ Dodano: 2016-04-28, 09:21 ]
manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta


Kek :haha:


Użyłam skrótu myślowego ;)
Serio, znam takich którzy piszą znacznie gorzej, a skoro nie miałam problemów z odczytaniem...
_________________
"Czasami konflikty muszą wybuchnąć tylko po to, żebyśmy wszystkiego nie robili sami jak takie osiołki".

"Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie".
Mikołaj Rej
 
 
ChodnikowyWilk 
Junior Admin
Nie taki jak kiedyś


Wiek: 28
Dołączył: 21 Wrz 2013
Posty: 13543
Skąd: Kraków

Medale: 12 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 10:41   

Bardzo dobre, czytalem wczoraj przed snem, i perfekcyjnie mnie uspilo już po 3 linijce :piwo:
 
 
KicerK 
AYAYA EHEHE


Wiek: 22
Dołączył: 21 Wrz 2013
Posty: 4182
Skąd: Wrocław

Medale: 4 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 13:53   

Love178 napisał/a:
manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta.

Plox. Jak płeć determinuje charakter pisma, to ja jestem wodzem Wikingów :|


Ale to prawda, dziewczyny zwykle mają ładniejsze pismo.
 
 
Mańka 
Überszlachta
Misia


Wiek: 100
Dołączyła: 28 Gru 2015
Posty: 6409

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 13:58   

KicerK napisał/a:
prawda, dziewczyny zwykle mają ładniejsze pismo.


ZWYKLE :troll:
_________________
"Czasami konflikty muszą wybuchnąć tylko po to, żebyśmy wszystkiego nie robili sami jak takie osiołki".

"Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie".
Mikołaj Rej
 
 
V - r 
Loża Szyderców


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 8065

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 14:00   

Love178 napisał/a:
Plox. Jak płeć determinuje charakter pisma, to ja jestem wodzem Wikingów :|


Hail Kjærlighet!
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 15:19   

colonelKilgore napisał/a:
I LOVE the smell of feminism in the morning. Smelled like... bullshit!
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Davos 
Überszlachta
Freeeedooooom!


Wiek: Tak
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 23576
Skąd: Litwini wracają?

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 15:22   

Mormegil napisał/a:
Dlatego później wrzucę wersję didn't read lol dla niewprawionych w odszyfrowywaniu hieroglifów.


O, to ja sobie poczekam na tę wersję. Nie, żebym nie mógł się rozczytać bo masz spoko pismo, jak na faceta :troll: Ale po co sobie utrudniać zadanie, skoro i tak wrzucisz to w bardziej czytelnej formie :]
_________________
 
 
Mańka 
Überszlachta
Misia


Wiek: 100
Dołączyła: 28 Gru 2015
Posty: 6409

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 15:28   

Phi, ja na zajęciach z edytorstwa muszę odczytywać średniowieczne rękopisy (nawet takie z łacińską aberracją), dlatego jestem zaprawiona w bojach.
_________________
"Czasami konflikty muszą wybuchnąć tylko po to, żebyśmy wszystkiego nie robili sami jak takie osiołki".

"Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie".
Mikołaj Rej
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 15:35   

Manieczko to podrzucę Ci jakiś mój rękopis w ramach treningu. Nie bez powodu obcy człowiek mi kiedyś powiedział że mam pismo jakbym był po wylewie.

A sam esej jest ciężki do rozczytania. Pismo niezłe ale myślę że ja się po prostu odzwyczaiłem od widoku takiego tekstu. Studia skończyłem 7lat temu i od tamtej pory 99% widzianych przeze mnie tekstów dłuższych niż 2 zdania to druk albo wordowskie literki na wyświetlaczach i monitorach. Mózg odwykł od widoku odręcznego pisma. Bez kitu. Właśnie to sobie uświadomiłem.
I z pisaniem jest rzecz jasna tak samo. Na bank mam teraz dużo gorszy charakter pisma niż w czasach szkolnych, a już wtedy miałem koszmarny. Nieużywana umiejętność jednak zanika a więcej niż stronę tekstu odręcznie napisałem ostatni raz na studiach.

W każdy razie esej ogarnę bo tematyka dla mnie bardzo ciekawa. :piwo: Mormel.
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 15:42   

ChodnikowyWilk napisał/a:
Bardzo dobre, czytalem wczoraj przed snem, i perfekcyjnie mnie uspilo już po 3 linijce :piwo:


Hah, czyli jednak komuś się przydało. :D

Postaram się dziś wieczorem coś napisać.
_________________
 
 
Całkiem_Dobry_Chłop


Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 5599

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 17:52   

Love178 napisał/a:
manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta.

Plox. Jak płeć determinuje charakter pisma, to ja jestem wodzem Wikingów :|


Nie na darmo masz nick na czerwono... wodzu ;P
 
 
widzu 
Junior Admin
To co wpiszesz, będzie pod twoim nickiem.


Wiek: 2 k
Dołączył: 25 Lis 2013
Posty: 22221
Skąd: Village killed by planks

Medale: 14 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 17:55   

manciara9 napisał/a:
Phi, ja na zajęciach z edytorstwa muszę odczytywać średniowieczne rękopisy (nawet takie z łacińską aberracją), dlatego jestem zaprawiona w bojach.


Mój kolega na muzyce jak zapisywał życiorys Chopina to pisał w KAŻDEJ linijsce pięciolinii. :P
_________________
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 3000
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 19:27   

Kozak. Ja, gdy przestawiałem się w podstawówce z zeszytu w kolorowe linie na zeszyt w zwykłe linie myślałem, że tu trzeba pisać tak jak w poprzednim zeszycie. Czyli jedna litera była długa na cztery linie. Przez pół roku tak pisałem. :v

[ Dodano: 2016-04-28, 23:07 ]
Nie chce mi się pisać wszystkiego naraz, będzie epizodycznie, tak jak lubi EA. Kolejne DLC już niedługo za jedyne 0,00 $
_________________
 
 
Love178 
Loża Szyderców
Jim Pickens


Wiek: Elo
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 15205
Skąd: Graveyard Restaurant

Medale: 9 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-28, 23:26   

KicerK napisał/a:
Love178 napisał/a:
manciara9 napisał/a:
Masz spoko pismo, jak na faceta.

Plox. Jak płeć determinuje charakter pisma, to ja jestem wodzem Wikingów :|


Ale to prawda, dziewczyny zwykle mają ładniejsze pismo.

Bo jak dzieczynie nie przystoi brzydko pisać, to się stara :|
Trzeba by się zastanowić co jest przyczyną czego, naszych dziadków uczyło się ładnie pisać i wynik był taki, że ludzie pisali ładnie. Teraz chłopcy mogą pisać brzydko, a dziewczynki mają ładnie i wynik jest taki, że chłopcy piszą brzydko, a dziewczynki ładnie, jakby założenie było odwrotne, to pewnie i wynik byłby odwrotny.
_________________
 
 
JankielKindybalista85 
Loża Szyderców
Zwykły szary żydomason


Wiek: 65
Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 16120
Skąd: Wolne Miasto Nowa Huta

Medale: 10 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-29, 01:35   




A esej spoko. Napisany w ogarnięty sposób, płynne przejście od tematu do tematu, błędy rzeczowe się w oczy nie rzuciły. Ba! Nawet, jak na standardy nudnej drewnianości jakiej żądają od wypracowań nasi kochani nauczyciele, jest mało nudny i mało drewniany. :piwo: do łapy i bdb do librusa dla Mormela!
_________________
I'M TOO OLD FOR THIS SHIT!
........................
#seniorwinternetach #fascynującaanegdotka #lata90tetoapogeumludzkiejcywilizacji #gettudaczopa
........................
The Mission // Dead Poets Society // Boyz n the Hood // Fisher King // Bronx Tale // Trainspotting // Chasing Amy // Big Lebowski // Fight Club // Human Traffic // Samotari.

Czyli apgrejdowana złota 11tka filmów, które uczyniły mnie Jankielem. Obejrzyj wszystkie i zostań mną. Polecam - 8.73/10
 
 
Mormegil 
merungl


Wiek: 21
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 4613

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: 2016-04-29, 07:42   

Za piwo dziękuję, a za bdb podziękuję, bo celowałem w cel :PP
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Czy wiesz, że...

Strona wygenerowana w 0.098 sekundy. Zapytań do SQL: 32