To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Literatura - Antologia Niepodległości

Lilith - 2018-03-04, 13:20
Temat postu: Antologia Niepodległości
http://czytelniczy.pl/ant...osci-prezydent/

Nasz miłościwie panujący nam Prezydent Andrzej Duda zaproponował challenge - 44 lektury stanowiące Antologię Niepodległości.
Które z Was się tego podejmie?
A nawet jeśli się nie podejmie, to zawsze coś się w szkole czytało, więc zapytam, ile macie na liczniku?

Ja, po rozszerzonym polskim w liceum, mam 26/44 :haha: :haha: :haha:

Love178 - 2018-03-04, 16:43

7/44, najczęściej na polskim i historii nie docieraliśmy do tego okresu. I niektórych pozycji wiem, że z własnego wyboru w liceum nie przeczytałam, bo mieliśmy beznadziejny polski
Całkiem_Dobry_Chłop - 2018-03-04, 18:39

Nie chce mi sie liczyć ale pewnie mało. Bo mało ta lista jest związana z lekturami szkolnymi.

[ Dodano: 2018-03-04, 18:40 ]
Przynajmniej dla kogoś, kto nie był na humanie.

WojtekVanHelsing - 2018-03-04, 22:27

Cytat:
Józef Wybicki, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.


Gdzie kupić?
Długa ta książka?

[ Dodano: 2018-03-04, 22:32 ]
Cytat:
Alojzy Feliński, Boże, coś Polskę.


Feliński to napisał Boże, zachowaj Króla na cześć króla Aleksandra.

Szanuje za potop i trzecią część dziadów, ale brak lalki i ziemi obiecanej to dramat.

krojechleb - 2018-03-04, 22:35

aż z ciekawości sprawdziłem i jest za złoty dwadzieścia na taniaksiazka.pl to najtaniej
Ascara - 2018-03-04, 22:38

Mam ok. 10. Ok., bo jeden policzyłam, bo kojarzę jakoś z polskim tytuł, ale głowy nie dam, czy to czytałam. Ogólnie może być dużo więcej, jakieś Asnyki czy Baczyńskie były, ale kto by tam znał tytuł, a komu chciałoby się teraz szukać i sprawdzać. :D
Mańka - 2018-03-04, 22:39

WojtekVanHelsing napisał/a:
Cytat:«Zaznacz»
Józef Wybicki, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.


Gdzie kupić?
Długa ta książka?


co kurwa? :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Ascara - 2018-03-04, 22:39

WojtekVanHelsing napisał/a:
brak lalki i ziemi obiecanej to dramat


Wut? "Lalka" tak bardzo o niepodległości narodu polskiego...

(-.\)

[ Dodano: 2018-03-04, 22:40 ]
manciara9 napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:
Cytat:«Zaznacz»
Józef Wybicki, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.


Gdzie kupić?
Długa ta książka?


co kurwa? :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:


Nie znam się, ale to chyba ironia była. :P

Całkiem_Dobry_Chłop - 2018-03-04, 22:40

A co w Starej Baśni było takiego o Polskiej niepodległości?
Ascara - 2018-03-04, 22:41

Nic o bezpośrednio niepodległości, ale o korzeniach Polski. A "Lalka" nie wydaje mi się mocno dotykać tej tematyki. To nie jest lista wartych przeczytania polskich utworów, a tych, które opowiadają o losach takich czy innych naszego kraju. Tak przynajmniej to widzę.

[ Dodano: 2018-03-04, 22:42 ]
Mnie trochę brakuje czegoś dot. okupacji i wojny - jakiś Borowski. No ale może to zbyt niewygodny temat aktualnie. :P

Całkiem_Dobry_Chłop - 2018-03-04, 22:46

Czy ja wiem. Może warto by przypomnieć, że Polacy też umierali w obozach?
Ascara - 2018-03-04, 22:47

:galy: :galy: :galy:

No co się z Wami porobiło? Przecież mój komentarz był sarkastyczny.

Moris299 - 2018-03-04, 22:47

Ciekawe czy on sam te wszystkie książki przeczytał :P
Jak tak to szanuję

WojtekVanHelsing - 2018-03-04, 22:47

Ascara, Przedwiosnie jest, a Lalka opisuje prace organiczna.
Mańka - 2018-03-04, 22:48

Ascara napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:
brak lalki i ziemi obiecanej to dramat


Wut? "Lalka" tak bardzo o niepodległości narodu polskiego...

(-.\)

[ Dodano: 2018-03-04, 22:40 ]
manciara9 napisał/a:
WojtekVanHelsing napisał/a:
Cytat:«Zaznacz»
Józef Wybicki, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.


Gdzie kupić?
Długa ta książka?


co kurwa? :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:


Nie znam się, ale to chyba ironia była. :P


Nie posądzałabym wojtka o taką górnolotność :roll:

Love178 - 2018-03-04, 22:48

Przecież w Lalce jest powstanie styczniowe...
Ascara - 2018-03-04, 22:49

Moris299, przecież to nie całe książki, a pojedyncze fragmenty. Lektura na 2-3 wolne wieczory. ;)

WojtekVanHelsing, nie "Przedwiośnie" ale fragment o szklanych domach, mocno patriotyczny. Dziwię się, że nie ten o złotym.

Lalka tak bardzo patriotyczna i o pracy organicznej, oczywiście... :roll:

[ Dodano: 2018-03-04, 22:50 ]
Love178, no ale tak bardzo z boku przecież. Ale uświadomiłaś mi, że mocno brakuje to "Gloria victis" Orzeszkowej. :D

Całkiem_Dobry_Chłop - 2018-03-04, 22:55

Ascaro nie oczekuj gadania o pracy organicznej w mieście, w którym czci się przegrane powstania :rofl:
SlownikOrtograficzny - 2018-03-04, 23:15

Cytat:
Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem


będę żigoł :rzyga2:

Ej, ale to nie trzeba całych książek przeczytać, tylko określone fragmenty. easymode.

Lilith - 2018-03-04, 23:17

Nie, nie, nie.
W Lalce może jest jakieś nawiązanie do powstania styczniowego, ale z krzewieniem patriotyzmu to ona wiele wspólnego nie ma.
Zacznijmy od tego, że to jest powieść pozytywistyczna. Praca organiczna i takie tam. Tu chodziło o pracę na rzecz swoją oraz swoich rodaków. Patriotyzmu to się doszukujmy w dramatach romantycznych, w kanonie znajdują się Dziady, cz. III. Kwintesencja polskiej martyrologii, nazywam się milijon, bo za milijony kocham i cierpię katusze.
No ale Wojtek może tego nie uznawać, bo pod koniec Improwizacji następuje bluźnierstwo przeciw Bogu "Ty nie jesteś Bogiem, lecz carem" <--- car był tym złym, porównywać Boga do kogoś złego, uuuu... toż to nie po bożemu :troll:

Swoją drogą gdzie Kordian czy Konrad Wallenrod? Bardzo patriotyczne, to pierwsze jeszcze się tak na luzie da się wszystko ogarnąć, kończy się cliffhangerem, bo miała potem być kontynuacja, ale coś nie pykło, ale Kondziu jebał chronologię równo :) Musiałam się opracowaniem wspomóc, bo nichuja nie mogłam ogarnąć, co i jak.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group