To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Literatura - Saga o Wiedźminie

Adijos - 2013-10-19, 17:24
Temat postu: Wiedźmin A. Sapkowskiego
Hejo! Czytał ktoś z Was może Wiedźmina? Coś możecie powiedzieć o nim, czy jest ciekawy itp. Czytaliście zbiory opowiadań+ sagę czy tylko sagę?
AnswersMaster - 2013-10-19, 17:44

Nie czytałęm ,ale bardzo chcę przeczytać, tylko nie mam, nie chce mi sie iść do biblioteki bo troche daleko, a pewnie i tak jej tam nie bedzie, bo to dość marna biblioteka, pewnie bedzie mnie ograniczał jeszcze jakis termin, kupić też nie za bardzo, ale kiedys zamierzam przeczytać. Ale ekspertem na tym forum od Wiedźmina jest Davos, jego pytaj.
Sianooo - 2013-10-19, 22:03

Ja czytałem całość i gorąco polecam. Ogólnie jestem wielkim fanem fantastyki i Sapkowski jest w moim mniemaniu jednym z najlepszych twórców tej dziedziny.
Co do samej książki, o którą pytasz to jest ona niezwykle wciągająca, pozawala się w bardzo dużym stopniu utożsamić z bohaterem (bohaterami). Fabuła nie nudzi w żadnym momencie. Po skończeniu tej "przygody" czułem cholerny niedosyt, chyba pierwszy raz w moim życiu po książce. Chciałem więcej! Niestety przygody Geralta kończą na "Pani Jeziora" więc postanowiłem sięgnąć po Trylogię Husycką. Jak skończę (jestem w połowie drugiego tomu) postaram się Was i do niej zachęcić ;)

Slonx - 2013-10-20, 18:50

Sapkowski może Ziemiańskiemu buty czyścić i tyle w temacie.
Davos - 2013-10-20, 19:04

Bez przesady z tym ekspertem ;) Przeczytałem raz całą sagę i bardzo polecam - jest to kawał solidnej fantastyki, okraszonej ironicznym, charakterystycznym dla Sapkowskigo humorem. Do tego ciekawa fabuła i bohaterowie co powoduje, że cała saga mocno wciąga. Warto przeczytasz, gwarantuję Adijos, że się nie zawiedziesz :) Opowiadań jeszcze nie czytałem aczkolwiek co z tego co kumpel opowiadał nie są już tak dobre jak saga (co nie znaczy, że są złe i nie warto ich czytać).

Trylogię husycką również polecam, tutaj też jest sporo ironicznego humoru, fantastyka też się pojawia, aczkolwiek rzeczywistość jest realna, a niektórzy bohaterowie istnieli naprawdę. Akcja dzieje się około lat 20 XV wieku, czyli w okresie po defenestracji praskiej, głównie na terenie Śląska i Czech i przybliża nam czasy wojen husyckich i tego co się podczas nich działo. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali, są tam momenty, które dosłownie powalają na kolana jak np. scena "egzorcyzmowania" jednego z bohaterów w 1 tomie :D

Sianooo - 2013-10-20, 20:21

Slonx napisał/a:
Sapkowski może Ziemiańskiemu buty czyścić i tyle w temacie.


Wyczuwam hejt ;/
Co kto lub, ja osobiście bym się kłócił (mam inne zdanie). Jednak takie porównywanie nie ma według mnie najmniejszego sensu ;) Powinniśmy się cieszyć z posiadana tak szerokiej i zacnej możliwości wybierania naszych rodzimych twórców, a nie sprzeczać się kto komu co może robić...
Napisałem iż Sapkowski jest jednym z najlepszych co tym samym nie wyklucza, żeby inni byli równie dobrzy lub jeszcze wyżej sklasyfikowani niż on^^

Zaś co do samego Ziemiańskiego niestety nie miałem jeszcze styczności z dziełami innymi niż Achaja więc chętnie wysłucham Twoich propozycji odnośnie niego.

Xardis4444 - 2013-10-22, 20:43

Czytałem, i również polecam :) Na pewno się nie zawiedziesz. Jednak polecam przeczytać najpierw opowiadania, ponieważ tam są objaśnione niektóre wątki (Kto to Ciri itd), a można się pogubić nie znając historii niektórych postaci ;p
A opowiadania czyta się równie przyjemnie jak sagę :)

Sianooo - 2013-10-26, 19:44

Podbijam, podobno w listopadzie ma się ukazać "Sezon Burzy" co mi osobiście nieco dziwne się wydaje po zapowiedziach Andrzeja o ewidentnym końcu tej serii.
Adijos - 2013-10-27, 19:46

Tak, ale niby ma to być tak jakby oderwane od sagi, niezależna część.
Xardis4444 - 2013-10-27, 21:01

*o* Taaaak <3 W końcu Sapkowski postanowił kontynuować tematyke Wiedźmina <3 <3 <3
AnswersMaster - 2014-02-11, 18:47

Jak czytać Wiedźmina? Najpierw opowiadania, potem saga? czy jak ominę opowiadania to mogę mieć problemy z zrozumieniem sagi, czy to jakies całkiem osobne? Ma ktoś jakis link do audiobooków? Która to jest pierwsza część sagi, ostatnie życzenie czy krew elfów?
Adijos - 2014-02-11, 19:32

Z tego co pamiętam to:
1- Krew Elfów
2 - Czas Pogardy
3 - Chrzest Ognia
4 - Wieża Jaskółki
5 - Pani Jeziora

Wcześniejsze 2 tomy wprowadzające w świat wiedźmina to kolejno:
Ostatnie Życzenie i Miecz Przeznaczenia.

Polecam przeczytać opowiadania, bo są ciekawe. Niektóre z nich były misjami w grach "Wiedźmin" i "Wiedźmin 2"

AnswersMaster - 2014-02-11, 20:01

Ale to moge je przeczytac po sadze, czy lepiej przed?
Adijos - 2014-02-11, 20:30

AnswersMaster napisał/a:
Ale to moge je przeczytac po sadze, czy lepiej przed?

Lepiej przed. Masz tam sporo rzeczy wyjaśnionych. Książki te są tak ciekawe, że obie przeczytałem łącznie w jakoś 16 godzin. Co do sagi to nie wiem, jeszcze nie czytałem. Mam zamiar wszystkie pięć kupić, gdyż nie chcę robić przerw w czytaniu. Jeśli chodzi o sagę to pytaj się Kalipso, ona wie o wiele więcej.

Davos - 2014-02-11, 20:56

Ja przeczytałem sagę tzn. te 5 tomów. Wcześniejszych książek i tych opowiadań jeszcze nie czytałem i spokojnie wszystko zrozumiałem także AM możesz spokojnie zacząć od sagi.

[ Dodano: 2014-02-11, 20:58 ]
Aha, no i jest jeszcze to co wyszło ostatnio - Sezon Burz - jest to właściwie niezależna opowieść o Wiedźminie, niepowiązana z tym co dzieje się w sadze, ale epilog Sezonu Burz jednak trochę spoileruje zakończenie sagi dlatego chyba najlepiej go przeczytać na końcu.

Antlion - 2014-02-11, 22:41

AnswersMaster napisał/a:
Jak czytać Wiedźmina? Najpierw opowiadania, potem saga? czy jak ominę opowiadania to mogę mieć problemy z zrozumieniem sagi, czy to jakies całkiem osobne? Ma ktoś jakis link do audiobooków? Która to jest pierwsza część sagi, ostatnie życzenie czy krew elfów?


A na samym końcu Sezon burz. Zawiera trochę spojlerów z siódmej części.

AnswersMaster - 2014-02-11, 23:08

ok, dziękuję wszystkim za porady
Kalipso - 2014-02-12, 16:29

^AdijoS^ napisał/a:
Jeśli chodzi o sagę to pytaj się Kalipso, ona wie o wiele więcej.

Skąd takie przypuszczenia, Adijos? Ja przeczytałam tylko "Ostatnie życzenie", bo byłam niejako przymuszona. :D W planach mam dopiero przeczytanie całej sagi.

Adijos - 2014-02-12, 16:43

Kalipso napisał/a:
^AdijoS^ napisał/a:
Jeśli chodzi o sagę to pytaj się Kalipso, ona wie o wiele więcej.

Skąd takie przypuszczenia, Adijos? Ja przeczytałam tylko "Ostatnie życzenie", bo byłam niejako przymuszona. :D W planach mam dopiero przeczytanie całej sagi.

Anobo pisałaś tak, że wydawało mi się, iż znasz bardzo dobrze Wiedźmina :D

JankielKindybalista85 - 2014-02-12, 16:44

Adijos sprowokować Kalipso do napisania komentarza: bezcenne! ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group