To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Mistrzowie.org Forum Oficjalne
forum zrzeszające użytkowników serwisu mistrzowie.org

Zapytaj usera - Zapytaj Ascarę

Ascara - 2014-12-13, 01:36
Temat postu: Zapytaj Ascarę
Wypowiedź Davosa o tym, że jesteście laikami, jeśli idzie o medycynę, uświadomiła mi, że w sumie to można by założyć temat przypominający ten love (nie biorę pod uwagę wylęgarni SPAM-u Słownika :P ). Jestem dopiero na trzecim roku, więc moja wiedza nie jest jakoś wybitnie duża, nie oczekujcie więc cudów, ale schlebiam sobie, że wiem nieco więcej, niż przeciętny śmiertelnik, no a z każdą stroną Katzunga ta wiedza jest większa, więc może będę w stanie w (stosunkowo :D ) wolnym czasie odpowiedzieć na jakieś Wasze pytania dotyczące tej szerokiej i fascynującej dziedziny, jaką jest medycyna - oczywiście jeśli takowe macie. :)
Zaknafein - 2014-12-13, 01:38

Będę miał raka płuc?
Palę 10 Marlborasów dziennie.

Ascara - 2014-12-13, 01:41

:haha:

Żaden lekarz nie jest w stanie powiedzieć, czy akurat konkretny pacjent będzie miał raka płuc, no ale rzeczywiście ryzyko rozwoju tego nowotworu, zwłaszcza w tzw. postaci odoskrzelowej (a więc zaczyna się od oskrzeli, a potem rozwija w tzw. wnęce płuc - tam gdzie oskrzela wchodzą w miąższ płucny) jest większe, niż u osoby niepalącej. Nie pamiętam, jaki jest konkretny stosunek, ale badania potwierdzają, że nie jest to mit. Proponuję rzucić. :D

Zaknafein - 2014-12-13, 01:42

A jak wygląda sprawa przy paleniu bez zaciągania? xD
JankielKindybalista85 - 2014-12-13, 01:44

Jeśli paliłeś zielsko to zostaniesz jebanym prezydentem.
Zaknafein - 2014-12-13, 01:44

"Bill Clinton palił trawę ale się nie zaciągał"
JankielKindybalista85 - 2014-12-13, 01:47

Ja mam pytanie medyczne: to toczeń czy sarkoidoza? :-D
Zaknafein - 2014-12-13, 01:50

To ja też medyczne jeszcze. Czy jest coś złego w popijaniu tabletek na przeziębienie alkoholem?
Ascara - 2014-12-13, 01:58

JankielKindybalista85 napisał/a:
Ja mam pytanie medyczne: to toczeń czy sarkoidoza? :-D


To są dwie różne choroby, to co je łączy to fakt, że są autoimmunologiczne, więc nie bardzo wiem, o co chodzi :D

:oops: Zaraz znowu usłyszę, że Jankiel nie lubi tłumaczyć swoich żartów. :oops:

Zaknafein napisał/a:
To ja też medyczne jeszcze. Czy jest coś złego w popijaniu tabletek na przeziębienie alkoholem?


Ja popijałam antybiotyk spooorą ilością alkoholu na 18-stce przyjaciółki i żyję do dziś B-)
Oczywiście nie można tak robić. Alkohol jest metabolizowany (innymi słowy degradowany) przez wątrobę, podobnie jak leki. Nikt, nawet wątroba, nie lubi robić za dużo rzeczy naraz. W zależności od leku, wątroba może preferencyjnie najpierw zabrać się za metabolizm alkoholu (wówczas lek za długo pozostaje w organizmie w dużej dawce), lub leku (alkohol pozostaje alkoholem, gromadząc się w nadmiernej ilości, bądź - gorzej - jest częściowo metabolizowany do aldehydu octowego, który jest związkiem bardzo toksycznym, to on odpowiada za objawy typu kac). Oczywiście nie wszystkie leki "kłócą się" z alkoholem - niektóre wątroba jest w stanie ogarnąć razem z nim, ale ciężko byłoby ogarniać, czy akurat konkretny lek wchodzi w interakcję, czy nie.

Davos - 2014-12-13, 02:16

To ja może dla pewności zapytam, co to właściwie jest ta "farma"? Farmacja? Farmakologia? Czy jeszcze co innego?

Bo zakładam, że nie masz na myśli dojenia krów :P

Ascara - 2014-12-13, 04:22

Farmakologia.
Farmacja to osobny kierunek studiów, którego skróconą zawartość lekarski ma w ramach farmakologii. ;-)
Tzn. oni chyba też mają taki przedmiot jako stricte informacje o lekach, my mamy też zioła, toksyny itp. - to, co na farmacji jest w ramach osobnych przedmiotów.

ChodnikowyWilk - 2014-12-13, 10:40

Hmm, to ja mam pytanie które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Jaka jest faktyczna szkodliwość aspartamu, czyli tego syntetycznego słodzika dodawanego do napojów light?

Z jednej strony czytam newsy jakoby badacze nie stwierdzili żadnej jego szkodliwości, z drugiej strony odmienne zdanie ludzi w komentarzach i linki do alternatywnych "badań" które miały wykazać że aspartam jest rakotwórczy i że to trucizna.

Trochę się tego boję, bo codziennie wypijam z litr albo i więcej Coli Light :|

widzu - 2014-12-13, 11:09

O, i ja mam pytanie.

Przez te wszystkie lata zabraniali łączyć leki z paracetamolem z lekami z ibuprofenem, bo to podobno się "gryzie" i jest szkodliwe. Więc jak wygląda sprawa z Metafenem? Jakieś inne dawki tam są czy co?

Mackers - 2014-12-13, 11:11

Czy miałaś już praktyki? Albo zajęcia na żabach?
narabanydrwal - 2014-12-13, 11:58

Gdzie można kupić chloroform?
matheus3004 - 2014-12-13, 12:07

Też mam pytanie, a mianowicie: Czy przy spożywaniu odpowiednich ilości owoców
i warzyw uzupełnianie diety jest konieczne?

Barbra - 2014-12-13, 13:36

widzu napisał/a:
O, i ja mam pytanie.

Przez te wszystkie lata zabraniali łączyć leki z paracetamolem z lekami z ibuprofenem, bo to podobno się "gryzie" i jest szkodliwe. Więc jak wygląda sprawa z Metafenem? Jakieś inne dawki tam są czy co?


to dziwne, mi lekarka zawsze kazała brać na zmianę paracetamol i ibuprofen żeby właśnie nie brać ciągle tego samego
Ale to już Ascara się wypowie

chociaż to śmieszne, bo ona chciała pytań z medycyny a tutaj większość pyta ją o znienawidzoną farmę :-D

widzu - 2014-12-13, 13:38

Barbra napisał/a:
na zmianę


No właśnie, na zmianę.

Też słyszałem że bezpiecznie jest brać to na zmianę, ale nigdy jednocześnie.

Ale może coś się zmieniło, nie wiem.

decp - 2014-12-13, 13:48

Czyli już ciem o co chodzi z tą farmą. Bo ja serio myślałem, że jak piszesz coś o farmie, to idziesz na swoje pole czy coś.
ZSK - 2014-12-13, 13:49

Zaknafein napisał/a:
Czy jest coś złego w popijaniu tabletek na przeziębienie alkoholem?

Ja piłem po zażyciu Gripexu i STANOWCZO odradzam. Uczcie się na moich błędach ;)

narabanydrwal napisał/a:
Gdzie można kupić chloroform?

Podbijam.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group